ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის არქეოლოგიურმა ექსპედიციამ, რამდენიმე დღის წინ, ახალი არქეოლოგიური არტეფაქტები აღმოაჩინა. უახლესი აღმოჩენა ძვ. წ. XI-X საუკუნეებით თარიღდება. დღეს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა გრაკლიანის არქეოლოგიურ ბაზაზე ახალ არტეფაქტებს გაეცნო.
გრაკლიანში საველე სამუშაოების წარმოებისას იმ ტაძარში, სადაც ჯერ კიდევ უცნობი დამწერლობის ნიმუშებია შემორჩენილი, უშუალოდ ცენტრალური წარწერის წინ, აღმოჩნდა თიხის კონსტრუქცია, რომელსაც ვერძის თავის სკულპტურული გამოსახულება აგვირგვინებს. ხოლო მისი ძირითადი ნაწილი უკავია გეომეტრიული სახის მქონე თიხაზე ამოკვეთილ გამოსახულებას. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის არქეოლოგიური ექსპედიციის ვარაუდით ეს შეიძლება იყოს დეკორის ნაწილი ან მაგიური დანიშნულების სტელა. ექსპედიციის ხელმძღვანელი, თსუ პროფესორი ვახტანგ ლიჩელი მიიჩნევს, რომ ნებისმიერ შემთხვევაში იგი საკულტო დანიშნულებისაა, რადგან ტაძრის ცენტრალურ ნაწილში საკურთხევლის წინ იყო აღმართული.
გრაკლიან გორაზე (კასპის რაიონი) თსუ არქეოლოგებმა გათხრები 2007 წელს დაიწყეს, სადაც თსუ სტუდენტებისთვის სამეცნიერო-საველე პრაქტიკის ბაზა ჩამოყალიბდა. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის არქეოლოგიური ექსპედიციის მიერ 2015 წელს გრაკლიან გორაზე აღმოჩნდა წარწერა, რომელმაც, შესაძლოა, მთლიანად შეცვალოს მსოფლიო დამწერლობის ისტორია. არქეოლოგიური გათხრების შედეგად აღმოჩენილი ტაძრის საკურთხევლის პოსტამენტზე გაკეთებული აქამდე უცნობი დამწერლობით შესრულებული წარწერა მაიამის (აშშ) ბეტა ლაბორატორიამ ძვ. წ. XI-X საუკუნეებით დაათარიღა. ამ აღმოჩენით საქართველო შევიდა იმ უზარმაზარი ცივილიზაციების ელიტაში, რომელთაც საკუთარი დამწერლობა ჰქონდათ ათასწლეულების მანძილზე.

The latest discovery by the TSU archeologists on the Grakliani Hill
A few days ago, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University archeological expedition discovered the new archeological artifacts. The latest discovery dates back to the XI-X century BC. Today, the Minister of Education and Science of Georgia – Aleksandre Jejelava was introduced to the new artifacts.
During the field works on the Grakliani Hill, where unknown manuscripts are still preserved, appeared a clay sculpture resembling a ram head. Whereas, the main body part is of clay sculpture and resembles a geometric face. According to the TSU archeological expedition, this could be a part of the décor or a magical Stella. The head of the expedition, Professor Vakhtang Licheli believes, that in any case the found artifact was intended for the cult ceremonies, as it was erected in front of the altar.
The archeological excavations on the Grakliani Hill (Caspi region) has started in 2007 by Tbilisi State University, and it soon was stablished as a scientific field training base for the university students. Tbilisi State University Archeological expedition found a rare inscription on the Grakliani Hill in 2015, which may completely change the history of the written language. Due to the archeological excavations, an unknown manuscript was found on a temple pedestal, and according to the BETA Laboratory of Miami (USA), the manuscript was dated back to the XI-X century, thus making Georgia a member of the elite civilizations, who owned their own manuscripts thousands of years ago.