მეცნიერებისა და ინოვაციების თბილისის ფესტივალი 2016
პირველად საქართველოში, თბილისში „მეცნიერებისა და ინოვაციების“ ფესტივალი ტარდება. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ ორგანიზებული ფესტივალი 17 სექტემბერს დაიწყო, 25 სექტემბრის ჩათვლით გაგრძელდება და ყოველი დღე დატვირთული იქნება განსხვავებული ღონისძიებებით. გაიმართება გამოფენები, საჯარო ლექციები, კონფერენციები, ტრენინგები, ვორკშოპები, ღია კარის დღეები, უახლესი სამეცნიერო გამოცემებისა და პროექტების პრეზენტაციები, გასვლითი ღონისძიებები და სხვა.
მოძრავი გამოფენით „ცერნი დღეს“ და „LHC ინტერაქტიული გვირაბი“, კვირეულში მონაწილეობს ცერნის ბირთვული კვლევების ევროპული ცენტრი, რომელიც დამთვალიერებლებს წარმოდგენას შეუქმნის მსოფლიო მნიშვნელობის ცენტრის საქმიანობასა და მის ბოლო აღმოჩენებზე.
„მეცნიერებისა და ინოვაციების თბილისის ფესტივალი 2016“ საქართველოსა და კავკასიის რეგიონში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ტრადიციას უყრის საფუძველს: თბილისი მსოფლიოს იმ წამყვან ქალაქებს შეუერთდება, რომელთაც ანალოგიური ფესტივალების ჩატარების ხანგრძლივი გამოცდილება აქვთ.
ფესტივალის მიზანია ერთის მხრივ, ქვეყნის სამეცნიერო და ინოვაციური პოტენციალის წარმოჩენა და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავება, მეორეს მხრივ, სამეცნიერო კვლევებისა და ინოვაციების პოპულარიზაცია. მეცნიერებაში ინოვაციური მიდგომების წახალისება და დანერგვა, მკვლევართა მოტივაციის გაზრდა, ახალგაზრდების, სტუდენტებისა და სკოლის მოსწავლეების დაინტერესება სამეცნიერო კვლევებითა და ინოვაციებით. ფესტივალი ხელს შეუწყობს ფართო საზოგადოებისათვის ქართველ და უცხოელ მკვლევართა მიღწევების გაცნობას. ამასთან, განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის სფეროების დაახლოებას.
ფესტივალში მონაწილეობენ საქართველოს სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტები, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრები, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია და საქართველოს სოფლის მეურნეობის აკადემია, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, მაიკროსოფტი - საქართველო, სან დიეგოს უნივერსიტეტი, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო, თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი - თბილისი, სხვადასხვა კერძო კომპანიები და მეცნიერების სფეროს უცხოელი წარმომადგენლები.
ფესტივალის ლოგოზე გამოსახულია ქართველი ხელოვანის, ბაჩა ხოფერიას (Dr. Love) ურბანული ხელოვნების ნიმუში - „ზეზვა და მზია იღებენ სელფის“, რომელიც შთაგონებულია დმანისში აღმოჩენილი ჰომონინის რეკონსტრუქციით.
ფესტივალის ლოგო განასახიერებს უხსოვარი დროიდან დღემდე მეცნიერებისა და ინოვაციების განვითარების სიმბოლურ გზას. „ზეზვა და მზია იღებენ სელფის“ გვახსენებს, რომ მეცნიერება და ინოვაცია ჩვენი ყოველდღიური, პრაქტიკული ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია.

Tbilisi Festival of Science and Innovation 2016
For the first time in Tbilisi, Georgia a Festival of Science and Innovation 2016 is being held. Organized by the Ministry of Education and Science of Georgia, the Festival began on September 17, and will last till September 25, whilst organizing various activities and events each day. The festival is full of events such as; exhibitions, public lectures, conferences, training sessions, workshops, open days, the publications for the latest scientific projects and projects and many more.
The mobile exhibition “CERN Today” and the interactive “LHC Tunnel” is participating in the festival, which enables the visitors to introduce the importance of the Center and give the opportunity to the visitors to get acquainted with the recent scientific discoveries.
Tbilisi Science and Innovation Festival is playing a key role in the region of Caucasus. Georgia is founding an important tradition of holding such festivals and is joining a list of world’s leading cities, who organize such cognitive and educational events.
The festival aims on one hand, to boost the country’s scientific and innovative potential, whilst increasing the international cooperation, and on the other hand to promote the field of science and research inside the country. Moreover, the event wants to encourage young people to get more engaged in the field of science and implement innovative approaches to science and research. The festival will introduce local and international research achievements to the general pubic in addition with converging education, science and culture.
There are a number of public and private universities, and research centers participating in the event, as well as the National Academy of Sciences, the Academy of Agriculture, the National Museum, Microsoft Georgia, San Diego State University, the Millennium Challenge Account Georgia, Center for Contemporary Arts Tbilisi and various private companies and foreign representatives.
The logo is created by Bacha Khoperia (Dr. Love) – A Georgian artist, which depicts “Zezva and Mzia” taking a selfie. Which is inspired by the Dmanisi excavation.
The logo symbolizes a symbolic way of the development of science and innovation from the stone age. “Zezva and Mzia” taking a selfie reminds all of us, that science is a part of our daily, practical life.