აშშ-ის სკოლის მანდატურთა ეროვნული ასოციაციის წამომადგენლები თბილისში
საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახურის ორგანიზებით, კონფერენცია გაიმართა თემაზე: „უსაფრთხო სკოლა“. ღონისძიებაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა, მანდატურის სამსახურის უფროსი ვახტანგ მეიფარიანი, აშშ-ს ამერიკის სკოლის ოფიცერთა ეროვნული ასოციაცია ნასროს (NASRO) აღმასრულებელი დირექტორი ჯეიმს მაურის კენედი, სკოლის მანდატურები და  მანდატურის სამსახურის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
მანდატურის სამსახური 2011 წლიდან თანამშრომლობს, აშშ-ს ამერიკის სკოლის ოფიცერთა ეროვნული ასოციაცია ნასროსთან (NASRO). ასოციაცია წარმოადგენს სერტიფიცირებული სამართალდამცავი ოფიცრების, სკოლის უსაფრთხოებისა და საგანმანათლებლო პერსონალის, მათ შორის, მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრატორების უმსხვილეს სასწავლო ორგანიზაციას მსოფლიოში, რომელიც ახორციელებს სამართალებრივ განათლებასთან დაკავშირებული ინოვაციური მიდგომების დანერგვას და სკოლის უსაფრთხოების ოფიცერთა პროგრამების პოპულარიზაციას, როგორც აშშ-ში, ასევე მსოფლიოს სხვა ქვეყნებში.
კონფერენციის ფარგლებში ასევე ჩატარდება ტრენინგები საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურებისათვის და მანდატურის სამსახურის თანამშრომლებისათვის. ტრენინგების მსვლელობისას მოხდება გამოცდილების გაზიარება მანდატურებისა და ამერიკელი კოლეგების მიერ სკოლებში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის, პრევენციული ღონისძიებების გატარების, მოძალადის გამოვლებისა და შესაბამისი ორგანოების დროულად ინფორმირების საკითხებზე. ტრენინგები დაეხმარება მანდატურებს, უფრო ეფექტიანი გახდეს მანდატურების მუშაობა სკოლებში.

The representatives of the US National Association of School Resource Officers in Tbilisi
A conference – “safe school” was organized by the School Resource Office for the educational institutions. The conference was attended by the Minister of Education and Science of Georgia – Aleksandre Jejelava, the head of the Mandate service – Vakhtang Meipariani, the CEO of the National Association of American School Resource Officers (NASRO) – James Maurice Kennedy, as well as the officers and the representatitives of Georgian Resource Office.
Georgian Resource Office is actively cooperating with the United States National Association of School Officers (NASRO) since 2011. The association represents certified law enforcement officers, in charge of school safety and educational personnel, including teachers and school administrators. It is currently the biggest training organization in the world, who carry out innovative approaches to implement school safety programs and promote it throughout the world.
Within the scope of the conference, a training session will be held for the resource officers and security staff. During the training, US colleagues will present the violence preventive measures, in conjunction with informing the relevant authorities regarding the issue. The training will help the guards to be more effective at schools.