კონფერენცია ინკლუზიური განათლების საკითხებზე
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ბრიტანეთის საბჭოს (British Council) ორგანიზებით, ინკლუზიური განათლებაზე კონფერენცია გაიმართა. კონფერენციაზე განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ მიმდინარე საქმიანობის შესახებ ანგარიში წარმოადგინა, სადაც კიდევ ერთხელ გაესვა ხაზი განათლების სისტემაში ინკლუზიური განათლების, ინკლუზიური განათლების პოლიტიკის პრაქტიკაში განხორციელებისა და სკოლებში ინკლუზიური კულტურის ჩამოყალიბების მნიშვნელობას.
კონფერენციის ფარგლებში იმსჯელეს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დანერგილი სპეციალური საგანმანათლებლო სერვისების საჭიროებასა და სასწავლო გეგმების მნიშვნელობაზე, სკოლის მიღმა დარჩენილი მოსწავლეების, სკოლის მიღმა დარჩენის მაღალი რისკის ქვეშ მყოფ მოსწავლეთა მიმართ პრევენციის მექანიზმის განვითარების საკითხებზე და სხვა.
ბრიტანეთის საბჭოს მხარდაჭერით, კონფერენციის მონაწილეებმა მოისმინეს ბრიტანელი კონსულტანტის დევიდ ქრებთრის ლექციები თემებზე: „დიდი ბრიტანეთის პოლიტიკა და პრაქტიკა“, „ინდივიდუალური საგანმანათლებლო გეგმები“, და „10 მიდგომა ინკლუზიისადმი“.
კონფერენცია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერები მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ გახსნა, ღონისძიებას ესწრებოდნენ მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, დიდი ბრიტანეთის ელჩი საქართველოში ჯასტინ მაკენზი სმიტი, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და საჯარო სკოლების დირექტორები.

Conference regarding the issues of inclusive education
Owing to the initiative of British Council and the Ministry of Education and Science of Georgia, a conference was held regarding the inclusive education. During the conference, the Ministry has presented a report regarding the ongoing activities, and emphasized once more the importance and significance of introducing and establishing a culture of inclusive education in the Georgian educational practice.
Within the scope of the conference, the sides talked about presenting the special services, which is designed specifically for the individuals with special educational needs, the importance of crafting an educastional plan, and creating preventive mechanisms in order to avoid students being left outside of school and education.
With the support of British Council, the conference participants had the opportunity to hear the lectures, presented by the British Consultant – David Crabtry, talking about the politics and practices of Great Britain, “Individual Educational Plans”, and “10 approaches to Inclusive Education”
The conference was opened by the Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava, and was attended by the deputy Minister – Lia Gigauri, the Ambassador of Great Britain in Georgia – Justin McKenzie, and the representatives of international and non-government organizations, as well as the private and public school principals.