ალექსანდრე ჯეჯელავა ფხვენისის რეაბილიტირებულ სკოლას ეწვია
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა დღეს, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტის ფარგლებში რეაბილიტირებულ ფხვენისის საჯარო სკოლას ეწვია. ალექსანდრე ჯეჯელავამ, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ და აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორმა ჯენერ ედელმანმა დაათვალიერეს სკოლაში დასრულებული სამუშაოები. აღნიშნულ სკოლაში შესრულდა 1500 კვადრატული მეტრის ფართობის რეკონსტრუქცია/რეაბილიტაცია და შეძლებს, მიიღოს 240 მოსწავლე, ორ ცვლაში.
2016 წელს ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა, საჯარო სკოლების ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტის ფარგლებში, დაასრულა 12 საჯარო სკოლის სრული რეაბილიტაცია. პროექტის ფარგლებში განხორციელდა ბებნისის, გორის #5, ზერტის, თიანეთის #1, ოკამის, საქაშეთის, სკრის, ტინისხიდის, ტყვიავის, ფხვენისის, ძეგვისა და ხიდისთავის საჯარო სკოლების საერთო სარგებლობის ობიექტებისა და კომუნიკაციების რეკონსტრუქცია და რეაბილიტაცია.
პირველი სარეაბილიტაციო სეზონი მცხეთა–მთიანეთის, შიდა ქართლის და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში 30-მდე საჯარო სკოლას მოიცავს, ხოლო 100–მდე საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია იგეგმება საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში.

Aleksandre Jejelava visited the rehabilitated school in Pkhvenisi
The Minister of Education and Science of Georgia – Aleksandre Jejelava, visited a renovated public school in Pkhvenisi, within the scope of Millennium Challenge Corporation’s Second Compact. The executive director of Millennium Challenge Account – Magda Maghradze, and the director of US Millennium Challenge corporation – Jenner Edelman, accompanied the Minister and inspected the school. The school was reconstructed over the territory of 1500 square meters and has the capability to accept 240 students in two shifts.
In 2016, within the project of developing the infrastructure of public school’s project, the Millennium Challenge Account has renovated 12 schools. Public schools in Bebnisi, Gori, Zerta, Tianeti, Okami, Saqasheti, Skria, Tiniskhidi, Tkviavi, Pkhvenisi, Dzegvi, and Khidistavi have been fully rehabilitated. The first renovation season entails, rehabilitating 30 public schools in the regions of Mtskheta-Tianeti, Shida Kartli and Samtskhe-Javakheti, whereas approximately 100 schools are to be renovated in different regions of Georgia.
The project is funded by the US Millennium Challenge Corporation, the second compact, in cooperation with the Ministry of Education and Science.