მომავალ ლიდერთა გაცვლითი პროგრამა (FLEX)
უკვე ოცდამეოთხე წელია, რაც მომავალ ლიდერთა გაცვლითი პროგრამა " FLEX" შესაძლებლობას აძლევს ქართველ უფროსკლასელებს ისწავლონ ამერიკულ სკოლებში და იცხოვრონ ამერიკულ ოჯახებში. პროგრამას აფინანსებს ამერიკის მთავრობა და ადმინისტრირებას უწევს საერთაშორისო განათლების ამერიკული საბჭოები.
2017-2018 აკადემიური წლისათვის "FLEX" პროგრამის ფარგლებში შეირჩევა 80-მდე ფინალისტი. გამარჯვებულების მგზავრობა, ამერიკაში და უკან, სრულად დაფარული იქნება. ისინი, ასევე, უზრუნველყოფილნი იქნებიან ყოველთვიური სტიპენდიითა და ჯანმრთელობის დაზღვევით. აშშ-ში ყოფნისას ქართველ მოსწავლეებს საშუალება ექნებათ, გააცნონ თავიანთი კულტურა ამერიკელებს და ასევე, გაეცნონ ამერიკულ კულტურას სკოლაში სწავლის, ოჯახური ცხოვრებისა და სხვადასხვა ღონისძიებებში მონაწილეობის გზით.
"FLEX" პროგრამის ფინალისტები შეირჩევიან ვაშინგტონის დამოუკიდებელი კომისიის მიერ, რომელიც შედგება ამერიკელი სპეციალისტებისაგან განათლების დარგში. შერჩევის პროცესი დაფუძნებულია კონკურსზე. კონკურსი კომპლექსურია და განისაზღვრება წერილობით შევსებული ანკეტის, რეკომენდაციების, ინგლისური ენის ცოდნის დონისა და კანდიდატის მიერ გამომჟღავნებული ერთწლიანი გაცვლითი გამოცდილებისათვის მზადყოფნის საფუძველზე.
პროგრამაში მონაწილეობის მიღება შეუძლია ყველა ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლის (1) მე-9, მე-10 და მე-11 კლასის, (2) 2000 წლის 1 იანვრიდან 2002 წლის 16 ივლისამდე დაბადებულ მოსწავლეებს, რომელთაც (3) ბოლო 5 წლის მანძილზე არ უცხოვრიათ აშშ-ში 3 თვის ან მეტი ხნის განმავლობაში, (4) არიან საქართველოს მოქალაქეები და (5) ფლობენ ინგლისურ ენას. "FLEX" პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად ჩვენ ვიწვევთ ყველა უფროსკლასელს, რომელიც აკმაყოფილებს პროგრამის კრიტერიუმებს, მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოსწავლეებს (შშმპ). ასაკობრივი და სასკოლო კრიტერიუმი ასეთი პირებისათვის განსხვავებულია: მე-8, მე-9, მე-10, მე-11 და მე-12 კლასის- 1999 წლის 15 თებერვლიდან 2002 წლის 16 ივლისამდე.
2016 წლის შემოდგომასა და ზამთარში ამერიკული საბჭოების წარმომადგენლები ტესტირებას ჩაატარებენ საქართველოს დედაქალაქსა და რამდენიმე რეგიონულ ცენტრში.
ქალაქი
თარიღი
დრო
Testing Center
Testing Center Address
მარნეული
21 სექტემბერი, 2016 წელი
10:00
#5 საჯარო სკოლა
რუსთაველის ქ #52, მარნეული
თელავი
24 სექტემბერი, 2016 წელი
#7 საჯარო სკოლა
ალაზნის ქ. #22, თელავი
რუსთავი
26 სექტემბერი, 2016 წელი
#4 საჯარო სკოლა
ლეონიძის ქ #26ა, რუსთავი
გორი
27 სექტემბერი, 2016 წელი
#3 საჯარო სკოლა
ამილახვრის ქ. #26, გორი
ბათუმი
1 ოქტომბერი, 2016 წელი
#10 საჯარო სკოლა
ჯავახიშვილის ქ. #66, ბათუმი
ქუთაისი
წმ. ნინოს ქ. #2, ქუთაისი
ზუგდიდი
3 ოქტომბერი, 2016 წელი
#1 საჯარო სკოლა
აღმაშენებლის ქ. #1, ზუგდიდი
ბორჯომი
10 ოქტომბერი, 2016 წელი
რუსთაველის ქ. #97, ბორჯომი
ნინოწმინდა
თერიანის ქ. #14, ნინოწმინდა
ახალციხე
12 ოქტომბერი, 2016 წელი
ფარნავაზ მეფის ქ. #6, ახალციხე
თბილისი
19 ოქტომბერი, 2016 წელი
(მხოლოდ შშმპ)
ამერიკული საბჭოების ოფისი
ჭავჭავაძის გამზ. #35ა, თბილისი
22 ოქტომბერი, 2016 წელი
#55 საჯარო სკოლა
ჭავჭავაძის გამზ. #38, თბილისი
მონაწილეებმა ტესტირების ცენტრში გამოცხადებისას თან უნდა იქონიონ: დაბადების მოწმობის დედანი (ან პირადობა, ან პასპორტი), ერთი ახლადგადაღებული 3X4სმ ფოტოსურათი და კალამი. კონკურსში მონაწილეობის მიღების მსურველ სკოლის მოსწავლეებს უფლება აქვთ ტესტირება გაიარონ ზემოთ ჩამოთვლილი ცენტრებიდან მხოლოდ ერთ-ერთში. მონაწილე, რომელიც ტესტირებას გაივლის ორ სხვადასხვა ცენტრში, იქნება დისკვალიფიცირებული.
ფინალისტების შერჩევა მიმდინარეობს სამ ეტაპად. მონაწილეები პირველ ტურში გაივლიან ინგლისური ენის 15-წუთიან ტესტს. მეორე ტურში გადასული კონკურსანტებს დაევალებათ რამდენიმე თემის დაწერა, ხოლო ამ ტურის წარმატებით გადალახვის შემთხვევაში მიიღებენ მონაწილეობას მესამე ტურში. ნახევარფინალისტი მოსწავლეები შეავსებენ ანკეტას, დაწერენ კომპლექსური ინგლისურის ტესტს და გაივლიან გასაუბრებას. ფინალისტები გამოვლინდებიან 2017 წლის მაისის დასაწყისში. ისინი იმავე წლის ზაფხულში გაემგზავრებიან ამერიკის შეერთებულ შტატებში და დაბრუნდებიან საქართველოში 2018 წლის ივნისის თვეში.
საერთაშორისო განათლების ამერიკული საბჭოები საქართველოში: ტელ: (995 0322) 29-21-06, 91-32-72; www.americancouncils.ge
აუცილებელი ინფორმაცია, რაც უნდა იცოდნენ იმ მოსწავლეებმა, რომელთაც სურთ FLEX-ის პროგრამაში მონაწილეობის მიღება

Future Leaders Exchange Program (FLEX)
Now in its twenty-four year, Future Leaders Exchange Program (FLEX) provides an opportunity for Georgian secondary school students in the 9th, 10th, and 11th grades to study at an American high school and to live with an American host family. The FLEX program is fully funded by the U.S. Department of State program and is administered by American Councils for International Education in Georgia.
The program will offer approximately 80 scholarships to secondary school students from Georgia for the 2017-2018 academic years. Scholarship recipients will be provided with round trip ticket from their home to the United States and back as well as a monthly allowance for living expenses.  While in the U.S., Georgian students will have the opportunity to share Georgian culture.  They will learn about the United States firsthand by participating in family life, school study, and extracurricular activities.
Recipients of FLEX scholarships are selected by an independent panel of experienced educators in the United States on the basis of merit demonstrated in the application materials.  Merit is determined by evaluating the written application, recommendations, English language proficiency, and an applicant's demonstrated preparedness for a yearlong exchange experience.
We invite all students to participate in the competition who: (1) Are presently studying in the 9th, 10th, and 11th grades and have good academic standing; (2) Were born between January 1, 2000 and July 15, 2002; (3) Are eligible to receive a U.S. visa; (4) Have not lived in the United States for more than three months in the last five years; (5) Are citizens of Georgia; (6) Have previously studied English or demonstrate English language abilities.
The FLEX program is open to all high school students who meet requirements of the program including students with disabilities.  Over 210 disabled students have already studied in the U.S. on this program. The age/grade requirements for disabled students differ from the requirements for other applicants. Disabled candidates must be born between February 15, 1999 and July 15, 2002 and must be studying in 8th, 9th, 10th, 11th and 12th grades.
Representatives of American Councils will visit below regional centers to conduct testing in the fall and winter of 2016.
City
Date
Time
Testing Center
Testing Center Address
Marneuli
21-Sep-16
10:00
Public School #5
#52 Rustaveli Str., Marneuli
Telavi
24-Sep-16
Public School #7
#22 Alazani Str., Telavi
Rustavi
26-Sep-16
Public School #4
#26a Leonidze Str., Rustavi
Gori
27-Sep-16
Public School #3
#26 Amilakhvari Str., Gori
Batumi
1-Oct-16
Public School #10
#66 Javakhishvili Str., Batumi
Kutaisi
#2 Tsminda Nino Str., Kutaisi
Zugdidi
3-Oct-16
Public School #1
#1 Aghmashenebeli Str., Zugdidi
Borjomi
10-Oct-16
#97 Rustaveli Str., Borjomi
Ninotsminda
#14 Teriani Str., Ninotsminda
Akhaltsikhe
12-Oct-16
#6 Parnavaz Mepe Str., Akhaltsikhe
Tbilisi
19-Oct-16
ONLY for students with disabilities
American Councils Office
#35a Chavchavadze Ave., Tbilisi
22-Oct-16
Public school #55
#38 Chavchavadze Ave., Tbilisi
All eligible students are invited to take part in the first of three rounds. They must bring proof of eligibility (their original birth certificate) and one recent photograph (3x4 cm).  Students who pass Round One (a short English test) will be invited to Round Two (an in-class written essay).  Semi-finalists from Round Two will be invited to compete in Round Three, consisting of an interview, an in-class written essay, complex English test and an application process. Final results of Round Three will be known in May 2017. Finalists of the program will leave for the United States in August 2017 and will return home in June 2018.