სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტმა სწავლა განაახლა
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტმა ახალი სასწავლო წლის დაწყების საზეიმო ცერემონია გამართა. ღონისძიებას დაესწრნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა, აშშ-ის ელჩი საქართველოში იან კელი, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე ნენსი ლი და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე. სპეციალურად ამ ცერემონიისთვის საქართველოს ეწვია სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორების დელეგაცია. ამერიკელმა  პროფესორებმა სიტყვით მიმართეს შეკრებილ პირველკურსელებს და მიულოცეს  მათ ახალი სასწავლო წლის დაწყება.
2016 წელს, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის ამერიკულ საბაკალავრო პროგრამებზე საქართველოში 127 სტუდენტი ჩაირიცხა, მათ შორის 55 გოგონაა. სტუდენტთა მეორე ნაკადი საკმაოდ მრავალფეროვანია. არიან სტუდენტები თბილისიდან და საქართველოს ყველა რეგიონიდან, აგრეთვე 12 საერთაშორისო სტუდენტი, ექვსი სხვადასხვა ქვეყნიდან და ამერიკელი გაცვლითი სტუდენტები სან დიეგოს კალიფორნიის კამპუსიდან.
წელსაც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე ყველაზე მაღალრეიტინგული სტუდენტი სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტში ისწავლის. „ეს უკვე ტრადიციად იქცა და მოხარულები ვართ, რომ აბიტურიენტი, რომელმაც ყველაზე მაღალი ქულები მიიღო ეროვნულ გამოცდებზე ჩვენს უნივერსიტეტში ისწავლის. წინა წელს ეს იყო დავით სოსელია, წელს კი ეს სტუდენტი გოგონაა - თამარ მენთეშაშვილი. მნიშვნელოვანია, რომ ყველაზე მაღალრეიტინგული სტუდენტები ტექნოლოგიურ მიმართულებებს ირჩევენ,“ განაცხადა სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის დეკანმა საქართველოში დოქტორმა კენ უოლშმა.
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი (SDSU), ასწლიანი ისტორიის მქონე ამერიკული უნივერსიტეტია. ის ერთ-ერთი უდიდესი და მოთხოვნადი უმაღლესი სასწავლებელია ამერიკის შეერთებულ შტატებში - 35,000 სტუდენტით და 120 მილიონ დოლარიანი ბიუჯეტით კვლევითი საქმიანობისთვის. სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს უმაღლესი განათლების კომპონენტის ფარგლებში, საქართველოში 2015 წლიდან ახორციელებს მაღალი ხარისხის, საერთაშორისო აკრედიტაციის მქონე (ABET, ACS, WASC) საბაკალავრო პროგრამებს საინჟინრო და ტექნოლოგიურ (STEM) დარგებში. კურსდამთავრებულები მიიღებენ ამერიკულ დიპლომს. აღნიშნული პროგრამები ხელს შეუწყობს საქართველოში საბუნებისმეტყველო და ტექნოლოგიური დარგების განვითარებასა და ქვეყანაში მაღალკვალიფიციური სამუშაო ძალის მომზადებას. პროექტი ხორციელდება აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) მეორე კომპაქტის ფინანსური მხარდაჭერით.

San Diego State University held a ceremony due to the start of the new academic year. The event was attended by the Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava, The US ambassador in Georgia – Ian Kelly, the deputy Executive director of the Millennium Challenge Corporation – Nancy Lee, and the executive director of Millennium Challenge Account Georgia – Magda Magradze. A special delegation of US professors visited Georgia and congratulated the university with the start of the new academic year.
In 2016, there were 217 students who were enrolled in undergraduate programs, in Georgia, out of which students 55 are girls. The students are from Tbilisi and the regions of Georgia as well, including 12 international students from six different countries.
This year, the students with the highest grades will continue their studies at San Diego State University. “it has become a tradition, and we are glad to receive students with the highest academic achievement to our university. Last year, this student was David Soselia, but this year we are pleased to welcome – Tamar Menteshashvili. It is important to mention that students with the highest academic achievements, choose technical subjects” said the dean of San Diego State University – Dr. Ken Walsh.
San Diego State University (SDSU), in collaboration with the Millennium Challenge Account – implements a number of internationally accredited undergraduate programs in engineering and STEM fields such as (ABET, ACS, WASC) in Georgia since 2015. San Diego State University accommodates up to 35,000 students annually and has a history of 100 years. Moreover, SDSU has the budget of 120 million USD for the research and development department.