სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლება
სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების შესახებ კონფერენცია გაიმართა. კონფერენციაა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა დაესწრო და დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა. სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლება ეს არის საუკეთესო პრაქტიკა პროფესიულ განათლებაში, რომელიც წარმოადგენს იმ ტიპის სწავლებას, როდესაც ინდივიდი სწავლობს სხვადასხვა კომპანიებში მუშაობის პროცესში. ეს თავის მხრივ ხელს უწყობს პროფესიული განათლების ხარისხის გაუმჯობესებას და უფრო მეტ საშუალებას იძლევა დაინერგოს ახალი, თანამედროვე სწავლება.
ქართული მდგომარეობის შესწავლის, საერთაშორისო გამოცდილების ანალიზისა და დამსაქმებლების გამოკითხვის შედეგად, 2015 წელს, საქართველოში დაინერგა სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების ახალი მოდელი, რომელიც გამომდინარეობს ქვეყნის სპეციფიკიდან და შეესაბამება ადგილობრივ სოციო-ეკონომიკურ გარემოს. საქართველოში დამსაქმებლების გამოკითხვამ აჩვენა, რომ უმრავლესობა მზად არის ჩაერთოს ზემოხსენებულ პროგრამაში.
სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლება ხელს უწყობს ახალგაზრდებში პროფესიული გამოცდილებისა და კარიერული მართვის უნარების განვითარებას. აქედან გამომდინარე, სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების ფორმატს აქვს პოტენციალი, განავითაროს სამუშაო ძალა და შეუწყოს ხელი ახალგაზრდების დასაქმებას.

A conference regarding Work-Based Learning was held. The conference was attended by the Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava, who addressed the audience. Work Based Learning (WBL) is the best practice in vocational education, which represents the type of training, where the individual is studying in the process of work in various companies and enterprises. This contributes greatly to the quality of vocational education, and introduces a new, modern way of teaching.
Based on the analysis of international experience and a survey of employers, a new model of work-based learning was introduced in Georgia in 2015. The model itself is derived from the local socio-economic enrivonment, and is tailored to the specific country requirements. Furthermore, the Georgian employers have shown that they were prepared to engage in the program.
Georgian state of international experience in the analysis and survey of employers, in 2015, Georgia has introduced a new model of work-based learning, which is derived from the specific country and in line with local socio-economic environment. Georgia's employers showed that they were prepared to engage in the above-mentioned program.
It needs to be mentioned, that Work-based learning helps young people acquire professional experience and enhance their career management skills. Therefore, work-based learning format has the potential to develop the labor force and to promote youth employment in Georgia.