5 ოქტომბერი მასწავლებლის საერთაშორისო დღეა
ოთხი საერთაშორისო ორგანიზაცია - ,,განათლების ინტერნაციონალი (EI)”, UNESCO, ,,შრომის საერთაშორისო ორგანიზაცია (ILO)“ და გაეროს განვითარების ფონდი, 2016 წლის 5 ოქტომბერს მასწავლებლის სტატუსის შესახებ რეკომენდაციის მიღების 50 წლის იუბილეს აღნიშნავს. ვინაიდან 5 ოქტომბერი სამუშაო დღეა, საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის ინიციატივითა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით, პირველ ოქტომბერს, სხვადასხვა პროექტებსა და კონკურსებში გამარჯვებულ მოსწავლეთა 700–ზე მეტ წარმატებულ პედაგოგთან საზეიმო შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა და მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური დაესწრნენ.
შეხვედრა საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის თავმჯდომარემ გახსნა – მისასალმებელია, რომ ჩვენს ქვეყანაში დაიწყო ახალი მოძრაობა მასწავლებლის დაფასებისა და პროფესიის პრესტიჟის ამაღლების მიზნით, რაც სრულ თანხვედრაშია მასწავლებლის საერთაშორისო დღის ინიციატორი, 4 საერთაშორისო ორგანიზაციის–განათლების ინტერნაციონალის, UNESCO, შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის და გაეროს განვითარების ფონდის ერთობლივ გზავნილთან, ერთწლიანი კამპანიის სლოგანთან–,,მასწავლებელთა დაფასება, მათი სტატუსის ამაღლებისათვის“.
გვჯერა რომ სერიოზული ძვრები მოხდება ჩვენს ქვეყანაში:
მასწავლებლები დაიბრუნებთ უსამართლოდ დაკარგულ ავტორიტეტსა და ღირსეულ ადგილს საზოგადოებაში, დაფასდება თქვენი შრომა და ვფიქრობთ, შორს არ არის ის დროც, როდესაც მასწავლებლის საერთაშორისო დღე ჩვენს ქვეყანაში გადაიქცევა სახალხო ზეიმად – აღნიშნა თავის მიმართვაში მაია კობახიძემ.
დამსწრე საზოგადოებას და ჩვენი ქვეყნის ყველა პედაგოგს პროფესიული დღესასწაული მიულოცა და წარმატებები უსურვა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ, რომელმაც თავის ვრცელ სიტყვაში ზოგად განათლებაში არსებულ ყველა მნიშვნელოვან თემაზე ისაუბრა. მინისტრმა პედაგოგთა მოსაზრებებიც მოისმინა და მათ შეკითხვებსაც უპასუხა.
ღონისძიების ფარგლებში, წარმატებულ პედაგოგებს სიგელები გადასცა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა.

October 5 is the International Teacher's Day
Four international organizations: Education International (EI), UNESCO, the International Labor Organization (ILO), and the United Nations Development Fund, celebrates the 50-year anniversary for the Teacher’s International day on October 5, 2016. Due to October 5 being a working day, owing to the initiative of Georgian Educators and the Free Union of Scientists, in cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia, a celebratory event was held involving more than 700 successful teachers. The event was attended by the Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava, and the deputy Minister – Lia Gigauri.
The event was opened by the head of the Free Union and Educators and Scientists in Georgia – “It is wonderful, that our country has launched a new movement towards appreciating the teachers and increasing the prestige of this profession, which in is full compliance with the joint message of the participating four international organizations – “Appreciating teachers and raising their status”. We believe that serious changes will occur in our country. The teachers will return the unfairly lost authority in the society, Georgian community will appreciate teachers hard work even more, and we think that the National Teachers’ Day will turn into a celebration day” – said Maia Kobakhidze.
The Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava congratulated the teachers and the audience and wished them success in their future endeavors. The minister in his lengthy speech addressed the important issues in the general education and answered the questions towards the end.
During the event, successful teachers were given special certificates by the deputy Minister – Lia Gigauri