ცარცით ხატვის ფესტივალი
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ორგანიზაცია ,,ვორლდ ვიჟენ საქართველოსთან“ (,,World Vision Georgia”) ერთად, ახორციელებს ტრანზიტულ საგანმანათლებლო პროექტს მიუსაფარი ბავშვებისთვის. პროგრამის მიზანია სკოლის, ფორმალური განათლების მიღმა დარჩენილი ბავშვებისა და ახალგაზრდების საგანმანათლებლო სივრცეში ინტეგრაცია, მათ შორის მიუსაფარი ბავშვების (ე.წ. ქუჩაში მცხოვრები და მომუშავე ბავშვების) სრულფასოვანი ინტეგრაცია საზოგადოებაში, მათთვის აუცილებელი სასიცოცხლო და საბაზისო აკადემიური უნარების განვითარება და ასაკის შესაბამისი ზოგადი განათლების საფეხურზე სწავლისთვის მომზადება.
პროექტის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეზოში მიუსაფარი ბავშვების მონაწილეობით  ,,ცარცით ხატვის ფესტივალი” ჩატარდა, რომელშიც სოციალური მომსახურების სააგენტოს თბილისის, ქუთაისისა და  რუსთავის დღის ცენტრებში მყოფი მიუსაფარი ბავშვები, ამ შემთხვევაში კი, სამინისტროს პროგრამის ბენეფიციარები მონაწილეობდნენ.
ფესტივალს საფუძვლად დაედო მიუსაფარ ბავშვებთან ჩატარებული კვლევა, სადაც ბავშვებმა საკუთარი დამოკიდებულება გამოხატეს სწავლასთან, არაფორმალურ განათლებასთან, საგანმანათლებლო/შემეცნებით ღონისძიებებთან   დაკავშირებით.
ღონისძიების ფარგლებში ბავშვებს მიესალმა და სიმბოლური საჩუქრები გადასცა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა  ალექსანდრე ჯეჯელავამ. ღონისძიებას ასევე დაესწრნენ დღის ცენტრების პროვაიდერი ორგანიზაციების ,,ვორლდ ვიჟენ საქართველოს“, ,,საქართველოს კარიტასი“ და ,,ბავშვი და გარემოს“  წარმომადგენლები. მომავალში ამ ბავშვებისთვის სხვა არაერთი საინტერესო საგანმანათლებლო, სახელოვნებო თუ,  სპორტული ღონისძიებების ჩატარებაა დაგეგმილი.

Chalk Drawing festival
The Ministry of Education and Science of Georgia together with the organization - World Vision Georgia, conducts an educational project for the homeless children. The program aims at integrating the children and adolescents into the educational system who are left out of the formal education and/or schools. It is of paramount importance to provide them with the vital and basic academic skills, thus preparing them for the age-appropirate general education.
Within the scope of the program, the “Chalk Drawing Festival” was conducted at the yard of the Ministry of Education and Science, and involved children from Tbilisi, Kutaisi and Rustavi day centers.
The festival is based on a research conducted about the homeless children, who expressed their own attitude towards learning, and educational/cognitive activities.
During the event, the childrne were welcomed and given the symbolic gifts by the Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava. The event was also attended by the representatives of so called Day Center provider organizations such as: “World Vision Georgia”,  “Caritas Georgia”, and “Child and Environment”. In the future, there are a number of interesting events in the fields of education, art, and sports scheduled for these children.