განათლების სისტემაში კერძო სექტორის ჩართულობის მიმართულებით კიდევ ერთი პოზიტიური ნაბიჯი გადაიდგა. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა ისრაელის კომპანია ATC (JSC Aerostructure Technologies Cyclone)-ის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
ATC არის ერთ-ერთი მსხვილი კომპანია და ინვესტორი, რომელმაც საქართველოში საპარტნიორო ფონდთან ერთად საფუძველი ჩაუყარა სამოქალაქო თვითმფინავების ნაწილების მწარმოებელი ქარხნის მშენებლობას. შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსათვის პროექტის მიმდინარეობის შესახებ ინფორმაციის მიწოდება და სამომავლო თანამშრომლობის გეგმის განსაზღვრა. ATC-ის ქართულ ბაზარზე ხარისხიანი ფუნქციონირებისათვის ესაჭიროება კვალიფიციური კადრების არსებობა, ვინაიდან ავიაციასთან დაკავშირებული საქმიანობა განსაკუთრებულ კომპეტენციას მოითხოვს.
შეხვედრაზე მხარეები მომავალი კადრების რეკრუტირებისა და გადამზადების მიმართულებით თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ. აღნიშნულ პროცესში ჩაერთვება, ქართული როგორც პროფესიული ასევე, უმაღლესი სასწავლებლები. შერჩეული პირები პირველ ეტაპზე გადამზადებას ისრაელში გაივლიან. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრო გეგმავს გააღრმავოს პარტნიორული ურთიერთობები აღნიშნულ კომპანიასთან და სამომავლოდ საფუძველი ჩაუყაროს ერთობლივი სასწავლო ცენტრის ჩამოყალიბებას, უნივერისტეტის ან პროფესიული სასწავლებლის ბაზაზე.

A cooperation with the largest company in Israel will be finalized
Another positive step forward has been achieved in terms of involving the private sector in the education system. First Deputy Minister of Education and Science – Ketevan Natriashvili held a working meeting with the representatives of ATC (JSC Aero structure Technologies Cyclone).
ATC is one the largest companies and investors, who with the partnership of the Georgian Co-Investment Fund, has implemented the manufacturing plant for the parts of civil airplanes. The aim of the meeting was understanding a full information regarding the project, in conjunction with determining the future prospects of cooperation. Furthermore, in order for the ATC to function well on the Georgian market, qualified staff is required, because the aviation-related activities require special competence and skills.
During the meeting, the sides agreed to cooperate in terms of training and staff recruitment. Georgian vocational institutions, as well as the higher education institutions will be involved in the process. Moreover, selected candidates will undergo their first stage of training in Israel. The Ministry of Education and Science plans to deepen its partnership with the company and intends to build a foundation for the establishment of a joint training center in future.