პროფესიული კოლეჯის „აისი“ ახალი სასწავლო ფილიალი ამოქმედდა
ახმეტის რაიონის სოფელ ქვემო ალვანში კაჭრეთის პროფესიულ კოლეჯ „აისი“-ს ფილიალის სრული რეაბილიტაცია დასრულდა და მორიგი თანამედროვე სტანდარტების პროფესიული სასწავლო დაწესებულება განახლებული ინფრასტრუქტურით აგრძელებს ფუნქციონირებას. კოლეჯი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ და მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა მოინახულეს.
პროფესიულ სასწავლებელს „აისი“ ალვანის ფილიალი 2007 წელს გადაეცა, მაგრამ სარეაბილიტაციო სამუშაოები აქამდე არ განხორციელებულა. შესაბამისად, შენობა სრულ რეაბილიტაციას საჭიროებდა. თანამედროვე სტანდარტების სასწავლო კორპუსში განახლდა სასწავლო და საოფისე ინვენტარი, აღიჭურვა თანამედროვე კომპიუტერული ტექნიკით, სასწავლებელი უზრუნველოფილია თანამედროვე გათბობისა და კონდიცირების სისტემით, ადაპტირებულია სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სტუდენტებისთვის.
პროგრამები, რომელიც ალვანის ფილიალში ხორციელდება სრულადაა მორგებული რეგიონის საჭიროებებს. მათ შორის განსაკუთრებით აღსანიშნავია ვეტერინარია, კოლეჯში მოქმედებს ტურიზმის, რეწვის, ხელოვნების მიმართულების პროგრამები, ასევე არის პროგრამები, რომელიც რეგიონში მეწარმეობის განვითარებას უწყობს ხელს. რეგიონისთვის განსაკუთრებით მოთხოვნადია დეკორატიული ქსოვილების, თექის დამუშავების სპეციალისტები. არსებული მიმართულებები ახალი სასწავლო ბაზის პირობებში, კიდევ უფრო დაიხვეწება და განვითარდება.
შენობის მეორე სართული სასტუმროს დაეთმობა, სადაც ტურიზმის მიმართულების სტუდენტები საწარმოო პრაქტიკას გაივლიან,

New branch of Vocational College “Aisi” was launched today
The new fully renovated vocational college “Aisi”, located in Alvani village, Akhmeta district equipped with the newest technologies and training facilities has resumed its functioning, after rehabilitating its infrastructure. The minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava and the First Deputy Minister – Ketevan Natriashvili visited the college, and inspected the new environment.
The Alvani brand was given to the vocational college “Aisi” in 2007, but it was in desperate need for renovation. Consequently, the building has been fully rehabilitated with the modern computer technology and appliances, central heating, and air-conditioning, in conjunction with fully adapting the premised to the SEN students.
Vocational programs, which are implemented at the college are fully tailored to the needs of the region. This includes veterinary, tourism, handicrafts, art, as well as programs that promote entrepreneurship in the region. Moreover, there is a special demand for the decorative fabrics and wool processing, since it is a very popular craft in the region. The programs will be further improved and developed.
The second floor of the building is reserved for the hotel, where the tourism students will undergo practice.
Over the past two-three years, in terms of employment, all students were employed. Mostly, the students are manufacturing souvenirs in Mta-Tusheti, which the tourists find very appealing. – was stated by the director of “Aisi” vocational college Alvani branch – Nugzar Dzamukashvili.