პროფესიული განათლების მიღების მსურველებს კიდევ 2 დღის განმავლობაში, საშუალება აქვთ დარეგისტრირდნენ 150-ზე მეტ პროფესიულ პროგრამაზე და მიიღონ განათლება უფასოდ, სახელმწიფო დაფინანსებით. რეგისტრაცია 3 ოქტომბერს დაიწყო და 16 ოქტომბრის ჩათვლით გაგრძელდება და შესაძლებელია შაბათ-კვირასაც, პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში რესურს ცენტრებსა და საინფორმაციო ცენტრებში, მხოლოდ პირადობის მოწმობით. სახელმწიფო პროფესიული სასწავლებლებში მიღება ხდება 50-მდე ახალ მოდულურ პროგრამაზეც, რომლებიც საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად, დამსაქმებლის ჩართულობით იქნა შემუშავებული. ასევე, წელს პირველად, გამოცხადდა მიღება მეცხოველეობის, მეხილეობისა და მეღვინეობის მიმართულებით სამუშაოზე დაფუძნებული (დუალური) სწავლების ფორმატის პროგრამებზე, სადაც დამსაქმებლები პირველად ჩაერთვებიან მომავალი სტუდენტების შერჩევის და სწავლების პროცესში და უზრუნველყოფენ სტიპენდიას.
შეძღუდული შესაძლებლობისა და/ან სსსმ პირებისათვის მოქმედებს ალტერნატიული ჩარიცხვის პროცედურები. არაქართულენოვან მოსახლეობას შეუძლია პროფესიული ტესტირების სომხურ, აზერბაიჯანულ და რუსულ ენაზე გავლა, შემდეგ კი დაეუფლებიან ქართულ ენას და გააგრძელებენ სწავლას პროფესიულ პროგრამებზე.
ასაკისა და პროგრამების არჩევანი შეზღუდული არ არის.
რეგისტრაცია სრულდება კვირას, დღის ბოლოს.
პროფესიული ტესტირების შედეგების მიხედვით, პროფესიული განათლება უფასოა სახელმწიფოს მიერ ან მონაწილეობით დაფუძნებულ სასწავლებლებში.

Registration for the Vocational programs ends on October 16
For those wishing to participate in the Vocational Education, have a chance to register for the duration of the next two days, and get a free, state-funded vocational education, and choose from more than 150 vocational programs. The registration process began on October 3, and will continue through the weekend, and end on October 16, 2016. The registration process is available in resource and information centers, requiring only an ID card. There are 50 new modular programs available at the state vocational schools, which are in compliance with the international standards and have been developed with the employers’ involvement. Moreover, for the first time, the introduction of the following programs has been announced: cattle-breeding, fruit-farming and wine-making. Moreover, the potential employer will be involved in the learning and the selection process.
As per the SEN students, an alternative enrollment procedures are available. For the non-Georgian speaking residents of Georgia, there are vocational tests available in Armenian, Azerbaijani and Russian languages, after which, they will be able to learn Georgian and continue their vocational studies.