ავტორიზაციისა და აკრედიტაციის სააპელაციო საბჭო შეიქმნა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის 2016 წლის 17 ოქტომბრის ბრძანებით დაინიშნენ საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციისა და საგანმანათლებლო პროგრამების აკრედიტაციის სააპელაციო საბჭოს წევრები. სააპელაციო საბჭოს შექმნით საქართველოში მოქმედ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს პირველად ეძლევათ შესაძლებლობა ავტორიზაციისა და აკრედიტაციის საბჭოების მიერ მიღებული გადაწყვეტილებების გასაჩივრების მიზნით ისარგებლონ გასაჩივრების ახალი პროცედურით, რომლის მიხედვითაც, მოხდება გადაწყვეტილებების შინაარსობრივი განხილვა და შეფასება.
სააპელაციო მექანიზმის დანერგვა წარმოადგენს ევროპის ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების ასოციაციისა და ევროკავშირის ექსპერტების მიერ შემუშავებულ ერთ-ერთ ძირითად რეკომენდაციას, რომელიც ასევე ასახულია იყო სსიპ - განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის სტრატეგიულ გეგმაში. აღნიშნული მექანიზმის ამოქმედებით საქართველოში მოქმედი განათლების ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემა შესაბამისობაში მოვიდა უმაღლესი განათლების ევროპული სივრცის ხარისხის უზრუნველყოფის სტანდარტებსა და სახელმძღვანელო პრინციპებთან. აღნიშნული მექანიზმის დამკვიდრება ხელს შეუწყობს განათლების ხარისხის განვითარებასა და ამაღლებას, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის გაწევრიანებას ევროპის ხარისხის უზრუნველყოფის სააგენტოების ასოციაციაში, საერთაშორისო დონეზე საქართველოში მოქმედი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ მინიჭებული კვალიფიკაციების აღიარებასა და სანდოობას.

An Appeal Board was formed for the Educational institutions Authorization and Accreditation
With the decree ordered by the Prime Minister on October 17, 2016, An Appeal Board was formed for the Educational institutions authorization and Accreditation. With the appointment of the Appeal Board, for the first time in Georgia, the current educational institutions are given the chance to appeal, based on the new procedures, the decisions taken by the board in regards to the authorization and/or accreditation. Based on the substantive appeals, the decision will be evaluated and reviwed.
The implementation of the appeal mechanism represents one of the major recommendations, which is crafted by the European Association for Quality Assurance Agencies and EU experts, and is reflected in the strategic plan, created by the National Center for Education Quality Enhancement. With the introduction of the above-mentioned mechanism, the Georgian quality assurance system becomes in compliance with the quality assurance standards and principles of the European higher education. With the implemention of these mechanisms, the quality of education will be enhanced, in conjunction with promoting the National Center for Education Quality Enhancement to join the European Association for Quality Assurance, and what is most important, the recognition of Georgian higher educational institutions qualifications and credibility on an international level.