საქართველოს საგანმანათლებლო ტექნოლოგიების კონფერენცია
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით, 19-20 ნოემბერს ყოველწლიური ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების კონფერენცია ტარდება, რომელიც მიზნად ისახავს ტექნოლოგიების სფეროში მიმდინარე თანამედროვე ტენდენციების შესახებ დაინტერესებული მხარეების ინფორმირებას, ტექნოლოგიების სასწავლო პროცესში გამოყენების საუკეთესო პრაქტიკისა და გამოცდილების გაცნობასა და გაზიარებას მასწავლებლებს, ექსპერტებს, უნივერსიტეტის წარმომადგენლებსა და საგანმანათლებლო ტექნოლოგიების სფეროში მოღვაწე ორგანიზაციებს შორის.
კონფერენციაზე მოხსენებები ხუთი თემატური მიმართულების ირგვლივ მიმდინარეობს:
•  სწავლა-სწავლება ციფრულ ეპოქაში - მიმართულება მოიცავს ტენოლოგიების სასწავლო გარემოში ინტეგრირების ნებისმიერ ასპექტს, ინოვაციურ მიდგომებს, მიმდინარე ტენდენციებს, სწავლა-სწავლებაში ტექნოლოგიების გამოყენების საუკეთესო გამოცდილების მაგალითებს, ისტ სტანდარტების ინტეგრირებისა და სკოლაში ისტ-ის დანერგვის სტრატეგიებს და ა.შ.
•  პროფესიული განვითარება - მოიცავს მასწავლებლების, სკოლის ადმინისტრაციისა თუ საგანმანათლებლო სფეროში დასაქმებული სხვა პირების უნარების განვითარებას, ციფრული ეპოქის შესაბამისი საგანმანათლებლო გარემოს უზრუნველსაყოფად.
•  მენეჯმენტი და ლიდერობა ისტ-ის დახმარებით - მოიცავს საგანმანათლებლო პროგრამებში ტექნოლოგიების როლის შესახებ ხედვის ჩამოყალიბებასა და განვითარებას სხვადასხვა დონეზე; საგანმანათლებლო პროცესის დაგეგმვას, შეფასებასა და პერსონალის ხელშეწყობას ისტ-ის დახმარებით.
•  კვლევები სწავლა-სწავლებაში ისტ-ის გამოყენებაზე - მოიცავს კვლევებს საგანმანათლებლო სივრცეში ტექნოლოგიების ინტეგრირების შესახებ.
•  ტექნოლოგიური ინფრასტრუქტურა - მოიცავს იმ ტექნოლოგიების, რესურსებისა და სტრატეგიების გაცნობას, რომელიც საჭიროა ტექნოლოგიური ინფრასტრუქტურის მოწყობისთვის, ეფექტური სწავლა-სწავლების პროცესის წარმართვისა და ადმინისტრირებისთვის.

Georgian Educational Technology Conference
Owing to the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia, in partnership with the National Center for Teacher Professional Development, an Educational Technology Conference was held on November 19-20. The conference is held annually and aims at delivering the information regarding the contemporary technological trends and tendencies to the interested parties, as well as informing the individuals about the best use of technology in the educational process, in conjunction with sharing the experience with the teachers, experts and the representatives of various educational institutions.
There are reports regarding five various themes during the conference:
• Teaching and learning in digital age: This theme entails the integration of technologies in the teaching-learning environment. Additionally, it conveys the innovative approaches and current tendencies in the educational system, as well as learning how to apply them.
• Professional development: Entails the development of various skills in teachers, school administration or any other individuals employed in the field of education, in order to achieve an adequate digital age in the learning environment;
• Management and Leadership: Entails the formation of vision regarding the role of technology in the educational programs and its development on various stages.
• Research: The integration and application of technology through the use of new technologies
• Technological infrastructure: entails the acquaintance on those technological resources, which are needed fully furnish the modern infrastructure.