ქართველი ბავშვები საბერძნეთში მშობლიურ ენას ისწავლიან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დელეგაცია, მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურის ხელმძღვანელობით ოფიციალური ვიზიტით საბერძნეთს ეწვია. ვიზიტის მიზანს წარმოადგენდა საბერძნეთში განათლების, კვლევის და რელიგიის საქმეთა სამინისტროსთან მოლაპარაკებების დასრულება საბერძნეთის სკოლებში ქართული ენის შესწავლით დაინტერესებული მოსწავლეებისთვის ენის სწავლების ნებართვასთან დაკავშირებით.
ვიზიტის ფარგლებში მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა შეხვედრა გამართა საბერძნეთის განათლების, კვლევისა და რელიგიურ საქმეთა მინისტრის მოადგილესთან კოსტას ზურარისთან, რომელმაც კიდევ ერთხელ დაადასტურა თანამშრომლობის მზაობა. მხარეებმა განიხილეს თანამშრომლობის ასპექტები განათლებისა და მეცნიერების სფეროში, მათ შორის საბერძნეთის საჯარო სკოლებში ქართული ენის სწავლების საპილოტე პროგრამით გათვალისწინებული ვალდებულებები.
შეხვედრისას ლია გიგაურმა მადლობა გადაუხადა ბერძენ კოლეგას დაწყებითი განათლების საფეხურზე ქართული ენის სწავლების პროგრამის პილოტირების დაწყების შესახებ დადებითი გადაწყვეტილებისათვის. თავის მხრივ, კოსტას ზურარისმა გამოთქვა მზადყოფნა ქართული ენის სწავლების პროგრამის გაფართოებაზე, სხვა ქალაქებსა და სხვა სკოლებში ქართული დიასპორის მხრიდან მზარდი მოთხოვნის შემთხვევაში.
ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, მინისტრის მოადგილემ მოინახულა ათენის 50-ე საჯარო სკოლა, რომლის ბაზაზეც მოხდება ქართული ენის სწავლების პროგრამის პილოტირება. ასევე, შეხვდა ქართველ მოსწავლეებს.
ლია გიგაური ასევე შეხვდა საბერძნეთში მცხოვრები ქართული დიასპორის იმ წარმომადგენლებს, რომლებიც საბერძნეთში საკვირაო სკოლებს და ქართული ენის საგანმანათლებლო პროგრამებს ხელმძღვანელობენ. მინისტრის მოადგილემ შეხვედრაზე შეკრებილ ქართული თემის წარმომადგენლებს მიაწოდა ინფორმაცია განათლებისა და მეცნიერების სფეროში საქართველოს მთავრობის მიერ მიმდინარე და დაგეგმილ რეფორმებზე. ხოლო, მათგან მიიღო ინფორმაცია მოსწავლეების და ქართული საკვირაო სკოლების საგანმანათლებლო საჭიროებებზე. კოლეგებმა ასევე, იმსჯელეს პრობლემების გადაჭრის გზებზე  და დისტანციური განათლების საჭიროებაზე.
მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა საბერძნეთში საქართველოს ელჩს იოსებ ნანობაშვილს, განათლების სფეროში ორი ქვეყნის თანამშრომლობისთვის გაწეული ინტენსიური სამუშაოებისთვის.

Georgian children will learn their native language in Greece
The official delegation of the Ministry of Education and Science of Georgia, led by the Deputy Minister – Lia Gigauri, visited Greece with an official agenda. The aim of the visit was to complete the negotiations with the Ministry of Education, Research and Religious Affairs of Greece, in order to, implement the Georgian language course to the interested students at public schools of Greece.
Within the official visit context, the deputy Minister of Education and Science of Georgia – Lia Gigauri, held a meeting with the deputy Minister of Education, Science and Religious Affairs of Greece – Kostas Zouraris, who once again expressed his inclination for cooperation between the two countries. The sides discussed the various aspects of cooperation in the fields of education and science, as well as the obligations for implementing the pilot program for teaching the Georgian language at public schools of Greece.
During the meeting, Lia Gigauri expressed her immense gratitude towards her Greek colleague, in regards to allowing the implementation of the pilot program for the Georgian language. In addition, Kostas Zouraris stated, that he is always ready to expand the program to other cities and schools of Greece, if the request comes from the members of the Georgian diaspora.
In addition, within the official visit framework, the deputy Minister, visited the public school N50 in Athens, where the Georgian language course is planned to be piloted. She also met with the Georgian students, currently studying at the school.
Furthermore, Lia Gigauri met with the members and the representatives of Georgian diaspora in Greece, who are in charge of the educational Sunday schools teaching Georgian language and a variety of programs.  The deputy minister provided the information during the meeting, regarding the planned and current educational reforms in the educational system, whereas receiving the information about the necessities for the well-being of Georgian Sunday schools. The colleagues also discussed on the importance of distance learning, as well as, on the matters of problem solving.
Towards the end of the meeting, the deputy minister of Education and Science of Georgia thanked the Ambassador of Georgia to Greece – Ioseb Nanobashvili, for his tremendous amount of work and contribution, towards the active cooperation between these two countries.