საქართველო-ესტონეთის თანამშრომლობა 2014-2016
შემაჯამებელი ღონისძიება  „ეროვნული სასწავლო გეგმა - განვითარება და დანერგვა“ გაიმართა. 2017-2023 წლების ეროვნული სასწავლო გეგმის რევიზიის ფარგლებში, უკვე მესამე წელია ესტონეთის განათლებისა და კვლევების სამინისტროს ფონდ „ინოვეს“ ექსპერტები კონსულტირებას უწევენ ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის საგნობრივ ექსპერტთა ჯგუფებს. როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, უკვე დამტკიცებულია ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის დაწყებითი საფეხური (I-VI კლასები), ხოლო საბაზო და საშუალო საფეხურის (VII-IX, X-XII კლასები) ეროვნული სასწავლო გეგმების პროექტები მომზადებულია.
პროგრამა განხორციელდა  ესტონეთის მთავრობის მხარდაჭერით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის  ესტონეთის განათლებისა და კვლევების სამინისტროს ფონდ „ინოვეს“ და გაეროს ბავშვთა ფონდის პარტნიორობით.
ღონისძიება გახსნა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, კონფერენციის მონაწილეებს მიესალმნენ  გაეროს ბავშვთა ფონდის საქართველოს წარმომადგენელი დიანა დიურიკი, ესტონეთის ფონდ „ინოვე“-ს საერთაშორისო ურთიერთობების ცენტრის დირექტორი ლეა ორო,  საქართველოში ესტონეთის საელჩოს  წარმომადგენელი სვენ სიჰვარტი.
შემაჯამებელი პრეზენტაციით წარსდგა ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის უფროსი ნათია ჯოხაძე, რომელმაც ვრცლად ისაუბრა იმ აქტივობებისა და ღონისძიებების შესახებ, რაც ქართულ-ესტონური პარტნიორობის პერიოდში წარმატებულად განხორციელდა:
• ეროვნული სასწავლო გეგმის განვითარება: ადმინისტრაციული და საგნობრივი ნაწილი;
• ეროვნული სასწავლო გეგმის დანერგვის ჩარჩო;
• ეროვნული სასწავლო გეგმის ექსპერტების გაძლიერება;
• საქართველოს საჯარო სკოლებში სამუშაო შეხვედრები და პრეზენტაციები ესტონური გამოცდილების გასაზიარებლად;
• ეროვნული სასწავლო გეგმის საერთაშორისო კონფერენციის მოწყობა (2015წ).
ასევე მიღწეული შედეგები შეაჯამა ესტონეთის განათლებისა და კვლევების სამინისტროს ზოგადი განათლების დეპარტამენტის უფროსმა ირენე კაოსაარიმ.
გამომსვლელებმა ერთხმად აღნიშნეს, რომ განვლილი სამი წლის განმავლობაში პარტნიორული ურთიერთობა საინტერესო და ნაყოფიერი იყო. თანამშრომლობა ესტონეთის განათლების სამინისტროსთან, როგორც ერთ-ერთი წარმატებული საგანმანათლებლო მოდელის შემქმნელ პარტნიორთან, მომავალშიც გაგრძელდება.

Georgian-Estonian cooperation 2014-2016
The conclusive event “National Curricullum-Development and Implementation” was held. Within the framework of revising the National Curricullum for the years of 2017-2023, the Estonian experts from the “Inove” Fund of The Ministry of Education and Research of Estonia, provide consultations to the department in charge of developing the National Curriculum of Georgia. As it is known to the general public, a new initial step of the National Curriculum plan has already started (I-VI grades), whereas the base and secondary stages (VII-IX, X-XII grades) the plans are already designed and are ready to be tested.
The program is implemented with the support of the Estonian Government, in collaboration with the Ministry of Education and Research of Estonia and its fund “Innove”, partnered with the UNDP.
The deputy Minister of Education and Science – Lia Gigauri opened the event. The representatives of UNDP Georgia – Diana Durick, the Director of “Inove” Fund – Lea Orro, and the Ambassador of Estonia to Georgia Sven Sihvart, greeted the participants of the event.
Moreover, the head of the National Curriculum department – Natia Jokhadze, presented the conclusive results and discussed the following activities and events, which was held with the active and successful cooperation between Georgia and Estonia:
• The development of the National Curriculum: Administration and Productive part;
• The implementation of the National Curriculum framework;
• The empowerement of the National Curriculum experts;
• Events nad meeting at Georgian public schools to share the Estonian experience;
• The execution of the International conference for the National Curricullum in 2015.
Also, the head of the General education department of the Ministry of Education and Research of Estonia – Irene Kaosary, evaluation the achieved results.
All the event participants outlined, that the cooperation between the countries was fruitful and interesting during these past three years. The cooperation with the Estonian partnerts will continue in the future.