სასკოლო ჰაკათონი “JUNIOR ATSUHACK“
აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, მომავლის სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორია FabLab ATSU, იწყებს უფასო სასკოლო ჰაკათონს “JUNIOR ATSUHACK“.
სასკოლო ჰაკათონი - არის მარათონი, სადაც სხვადსხვა სკოლის მოსწავლეებიდან შექმნილი გუნდები მუშაობენ ახალ იდეებზე, ტექნოლოგიებზე და ეჯიბრებიან ერთმანეთს.
პროექტის მიზანია: სასკოლო ჰაკათონის ჩატარება, რომელიც გააერთიანებს საქართველოს სხვადასხვა საჯარო სკოლის მოსწავლეებს, რომლებსაც შეუძლიათ სხვადასხვა პროგრამული, დეველოპერული, დიზაინური და საინჟინრო სამუშაოების შესრულება. აგრეთვე, საბაზო და საშუალო საფეხურის მოსწავლეთა საინფორმაციო ტექნოლოგიების უნარ-ჩვევების ცოდნის და გამოყენების ხარისხის გამოვლენა ესგ-ის ისტ-ს სტანდარტის შესაბამისად და მათი განვითარება, მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება და საუკეთესო გუნდის გამოვლენა.
აღნიშნული სამუშაოების შესრულებაში მოსწავლეებს დაეხმარება ქალაქ ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, მომავლის სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორია FABLAB-ში არსებული მოხალისეთა გუნდი, რომლებიც მოსწავლეებს გაუწევენ მენტორშიპს, გუნდებს საშუალება ექნებათ ისარგებლონ FabLab-ში არსებული ტექნიკის სერვისებით და მოახდინონ იდეის მატერიალიზაცია - პროდუქტის შექმნა.
სავარაუდო შედეგები: ჰაკათონში მონაწილეობას მიიღებენ ინფორმაციულ საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების უნარ-ჩვევებისა და განსაკუთრებული იდეების მქონე მოსწავლეები. მოხდება მათი მოტივაციის ამაღლება, ისინი შეძლებენ თავიანთი იდეების რეალიზებას. მოწვეული სპიკერები მოსწავლეებს ჩაუტარებენ მასტერკლასებს.

School Hackathon "JUNIOR ATSUHACK"
The future industrial innovation laboratory –FabLab Atsu, at Akaki Tsereteli State University announces the free school hackathon - “JUNIOR ATSUHACK“.
A school hackathon – is a marathon, in which groups of students from various schools compete with each other on working on new ideas and technologies.
The aim of the project: the implementation of school hackathon, which unifies students from all around Georgia, who can work on various software, developer, design and engineering projects. Additionally, the base and secondary stage students have the opportunity to display their IT skills, which will support their development as well as increasing their motivation.
Akaki Tsereteli State University in Kutaisi will aid the students in executing the above-mentioned event, as well as a group of volunteers who will provide mentorship at the FabLab Laboratory. Additionally, the teams have the opportunity to use the existing FabLab equipment and materialize their ideas – thus creating a product.
Expected results: Only the owners of special ideas and individuals with special IT skills and abilities will be able to participate in the hackathon. These students will be able to realize their ideas, thus increasing their motivation. Moreover, the invited speakers will hold masterclasses.