აშშ-ის მთავრობა საქართველოში პროფესიული განათლების ხელშეწყობას აგრძელებს
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის - საქართველო ორგანიზებით, „პროფესიული განათლება ეკონომიკის განვითარებისთვის“ პროექტის ფარგლებში, პროფესიული განათლების სექტორში ინდუსტრიის მონაწილეობის ხელშეწყობის საგრანტო კონკურსის II რაუნდის პრეზენტაცია გაიმართა. პროექტი დაფინანსებულია აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მიერ, ამერიკის შეერთებული შტატებისა და საქართველოს მთავრობას შორის გაფორმებული 140 მილიონი აშშ დოლარის კომპაქტის ფარგლებში.
საგრანტო კონკურსის მიზანია საუკეთესო პრაქტიკის გამოვლენა, რომელიც გაზრდის პროფესიული განათლების მიმზიდველობას ახალგაზრდებში და ზრდასრულებში. გრანტის მოცულობა 5,000 აშშ დოლარიდან - 25,000 აშშ დოლარამდეა. საგრანტო კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელ დაწესებულებას, რომელიც ჩართულია როგორც ფორმალურ, ასევე არაფორმალურ განათლებაში და სხვა ორგანიზაციებს, მათ შორის საჯარო და კერძო პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს, კომპანიებს, პროფესიულ და არასამთავრობო ორგანიზაციებს.
პროექტის პირველ რაუნდში, დაფინანსდა შვიდი პროექტი, საერთო ღირებულებით 70,000 აშშ დოლარი. 2016 წელს დაფინანსებული პროექტების ფარგლებში, დაინერგა პირველი ფართო-მასშტაბიანი ელექტრონული სასწავლო კურსი „ინფორმაციულ ტექნოლოგიებში“, გამოვლინდა კერძო სექტორისა და პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის თანამშრომლობის ახალი მიდგომები და საერთაშორისო გამოცდილების გათვალისწინებით, შემუშავდა ახალი მეთოდოლოგიური დოკუმენტები შეფასებისა და კარიერული დაგეგმვის მიმართულებით.

The US Government continues to support vocational education in Georgia
Organized by the Millennium Challenge Account – Georgia, a presentation of the second round of competition for the vocational education promotion was held within the scope of “Vocational Education for the Economic Development” project. The project is funded by the US Millennium Challenge Corporation, which is signed between the Government of Georgia and the United States with a total amount of $ 140 million.
The aim of the grant competition is to display the best practices, which will popularize the vocational education amongst youth and adults alike. The grant ranges from 5,000 USD to 25,000 USD. All the vocational education institutions are eligible to participate in the grant competition, who are affiliated with the formal or non-formal education, as well as other organizations (such as; private and public vocational education institutions, companies, vocational and non-governmental organizations).
During the project’s first round, seven projects were funded with a total amount of 70,000 USD. In 2016, within the scope of funded projects, the first large-scale e-learning course – “Information Technology” was introduced. Additionally, new approaches towards the cooperation between the private and the public sector was outlined, in conjunction with forming new methodologies.