2025 წელს ინკლუზიური განათლება გულისხმობს ყველას
ინკლუზიური განათლების მესამე საერთაშორისო კონფერენცია „2025 წელს ინკლუზიური განათლება გულისხმობს ყველას“ გაიმართა. კონფერენცია მიეძღვნა განათლების სფეროში ერთ-ერთ ყველაზე ინოვაციურ მიდგომას, რომელიც გულისხმობს გაცილებით მეტს, ვიდრე შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საგანმანათლებლო პროცესში ჩართულობაა. ინკლუზიური განათლება წარმოადგენს კარგად დაგეგმილ, ინდივიდის საჭიროებაზე მორგებულ პროცესს, სადაც ყველა პირი მონაწილეობს და საკუთარი შესაძლებლობის მაქსიმუმს აღწევს.
კონფერენცია მიზნად ისახავდა, ინკლუზიური განათლების მიმართ ინტერესის მქონე საზოგადოებისა და დარგის პროფესიონალებისათვის, საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემაში ინკლუზიური პროფესიული განათლების მიღწევებისა და გამოწვევების გაცნობას. ამავდროულად, კონფერენციაზე განხორციელდა იმ შედეგების წარდგენა, რომლის მიღწევაც სამინისტროს განსაზღვრული აქვს 2025 წლისათვის ინკლუზიური განათლების განვითარებისა და ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით.
საქართველომ 2006 წლის გაეროს შშმ პირთა უფლებათა კონვენციის რატიფიცირება განახორციელა და შესაბამისად, აიღო ვალდებულება გაატაროს პოლიტიკა, რომელიც ორიენტირებულია დაიცვას შშმ პირების უფლებები და შექმნას თანაბარი შესაძლებლობები.
ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს მხარდაჭერით, ინკლუზიური პროფესიული განათლების პროცესის შეფასება განახორციელა ორმა ევროპულმა უნივერსიტეტმა - ნორვეგიის ჰედმარკის უნივერსიტეტის და ბრიტანეთის ნორთჰემპტონის უნივერსიტეტის მკვლევარებმა. კვლევა მოიცავდა ყველა რგოლს, როგორც პრაქტიკაში ჩართულ პირებს (პედაგოგები, სტუდენტები, სპეციალისტები) ასევე, პოლიტიკის განმსაზღვრელ სხვადასხვა უწყებებს. კონფერენციაზე მოხდა ობიექტური, მტკიცებულებებზე დაფუძნებული შედეგების წარდგენა, რაც წარმოადგენს საუკეთესო პლატფორმას განვლილ პროცესზე რეფლექსიისთვის და მომავლის დაგეგმვისთვის.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში ინკლუზიური განათლების დანერგვის მიმართულებით საქართველოს ერთ-ერთი გამორჩეული პარტნიორია ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტრო, რომლის აქტიური მხარდაჭერით დაიწყო ინკლუზიური განათლების დანერგვა ზოგადი განათლების საფეხურზე და გაგრძელება ჰპოვა პროფესიული განათლების სისტემაში.

Inclusive Education in 2025 implies everyone
An international conference “Inclusive Education in 2025 implies everyone” was held. The conference was dedicated to one of the most innovation approaches, which implies the integration of the SEN Students into the process. Inclusive education portrays a well-planned, process tailored towards the needs of an individual, where everyone can achieve success.
The aim of the conference was to convey cognitive information regarding the inclusive education, and its further applications in real life. At the same time, during the conference, a presentation of the results was held, which the Ministry wants to achieve by 2025, by developing and constantly updating the inclusive education in Georgia.
Georgia ratified the UN Convention on the rights on the individuals with disabilities, and therefore Georgia made a commitment to carry out the policy, which is oriented towards protecting the rights of the people with disabilities and treat them as equals.
With the support of the Ministry of Education and Research of Norway, two European Universities conducted the inclusive education assessment: Hedmark University of Norway and the British University of Northampton. The conference used an objective, evidence-based presentation of the results, which is the best platform to reflect on the future planning.
Norway is on the most crucial and extraordinary partners in implementing the inclusive education in Georgia, and with their active support, an implementation of inclusive education on the general education level has already started.