ახალი სკოლის მშენებლობა საბურთალოს რაიონში
საბურთალოს რაიონში, ახალი, თანამედროვე სტანდარტების სკოლა შენდება. 61-ე საჯარო სკოლის ახალი შენობა მომავალი სასწავლო წლიდან შევა ექსპლუატაციაში. მშენებლობის პროცესს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური საბურთალოს მაჟორიტარ დეპუტატ ლევან გოგიჩაიშვილთან ერთად გაეცნო. მიმდინარე განათლების რეფორმის ფარგლებში, თანამედროვე სასკოლო ინფრასტრუქტურის მოწყობა მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტია. შესაბამისად, საქართველოს მასშტაბით, სკოლების მშენებლობა, რეაბილიტაცია და აღჭურვა უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობას.
სკოლა ძველი შენობის ადგილზე, ვ. დოლიძის ქუჩაზე შენდება, სადაც ავარიული შენობის დემონტაჟი განხორციელდა. თითქმის ერთსაუკუნოვანი სკოლა საბურთალოს რაიონის საკმაოდ დიდი მოცულობის მჭიდროდ დასახლებულ უბანს ემსახურება და შესაბამისად, ახალი მშენებლობაც ერთ-ერთი მასშტაბური პროექტია, რომლის ღირებულებაც 7 მილიონ ლარზე მეტია.
61–ე საჯარო სკოლის ახალი შენობა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი იქნება - გათბობის სისტემით, შიდა სპორტული და სააქტო დარბაზებით, ბიბლიოთეკით, საბუნებისმეტყველო კლას-კაბინეტით, სკოლა იქნება ადაპტირებული სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის, მოეწყობა პანდუსები, ლიფტი, როგორც მთავარ, ასევე სპორტული დარბაზის შესასვლელებში. ადაპტირებული იქნება სველი წერტილებიც. სკოლას ექნება ექიმის კაბინეტი, კვების ბლოკი, აღიჭურვება ახალი ინვენტარითა და ტექნიკით.
ახალი შენობის აშენებამდე სკოლის კონტიგენტი დროებით განთავსებულია კოსტავას N71-ში მდებარე ტექნიკური უნივერსიტეტის მე-7 სასწავლო კორპუსში, სადაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და სკოლის ხელმძღვანელობის მიერ გაწეული მაქსიმალური ძალისხმევით, ყველა ის პირობა და უსაფრთხო გარემოა შექმნილი, რომელიც სასწავლო პროცესისათვის არის აუცილებელი.

A new school of modern standards is being built in Saburtalo district. The new building of the public school №61 will be put in operation from the next academic year. The deputy Minister of Education and Science of Georgia – Lia Gigauri, together with the majority MP – Levan Gogichaishvili inspected the construction process. Within the scope of the new education reform, the arrangement of schools with the modern infrastructure is one of the main priorities. Consequently, the construction, renovation and equipment of schools across Georgia is being executed uninterrupted.
The school is being constructed on a site of an old building on the V. Dolidze street, which was dismantled due to the safety issues. Almost a century-old school serves to a densely populated district, and the new school construction is one of the large-scale projects, which costs seven million GEL.
The new building of the public school №61 is in compliance of the modern standards, equipped with the central heating, indoor sports and performance halls, a library, and natural sciences class/cabinets. The school will be fully adapted to the needs of the needs of the SEN students, which implies the integration of rafts and elevators in all the entrances and hallways. Additionally, all lavatories will be fully adapted. Moreover, the school will feature a doctor’s cabinet, a canteen and will be fully equipped with the relevant inventory and appliances.
The new school contingent before the construction completes is placed on the premised of the Georgian Technical University, where all the conditions are met for the continuation of the educational process.