კონკურსის „მე ომბუდსმენი 2016“ გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ
კონკურსი „მე–ომბუდსმენი“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერითა და ევროკავშირის პროექტის „სახალხო დამცველის აპარატის ხელშეწყობა“ დაფინანსებით გაიმართა.
ადამიანის უფლებების დაცვის მაღალი კულტურა სრულფასოვანი დემოკრატიული სახელმწიფოს არსებობისთვის ერთ-ერთ ძირითად წინაპირობას წარმოადგენს. კონკურსი „მე ომბუდსმენი“ უნიკალურ შანსს აძლევს 13-დან 18 წლამდე ასაკის სკოლის მოსწავლეებს გაეცნონ ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა საფუძვლებს და სახალხო დამცველის, როგორც დემოკრატიული ინსტიტუტის საქმიანობას და ადამიანის უფლებების სფეროში ცნობიერების ამაღლებას ემსახურება. კონკურსი წელს უკვე მეშვიდედ გაიმართა. თამაში 10 ოქტომბერს დაიწყო და რეგისტრაცია 864 გუნდმა  (1728 მოსწავლე) გაიარა. პირველი და მეორე ტურის გავლის შემდეგ, მესამე, საფინალო რაუნდში 22 მოსწავლე გადავიდა. ფინალური რაუნდის ნაშრომები 3 დამოუკიდებელი ექსპერტისაგან შემდგარმა ჟიურიმ შეაფასა.
კონკურში მონაწილე მოსწავლეებს საქართველოს სახალხო დამცველი უჩა ნანუაშვილი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, ევროკავშირის ელჩი საქართველოში იანოშ ჰერმანი და საქართველოს პარლამენტის უმრავლესობის ლიდერი და პროექტ „მე ომბუდსმენის“ ავტორი არჩილ თალაკვაძე მიესალმნენ, მიულოცეს გამარჯვება და საჩუქრები გადასცეს.

The winners of the “Me - Ombudsman 2016" were awarded
The high culture of human rights protection is one of the basic prerequisites for a full-fledged democratic state. The competition “Me-Ombudsman” gives a unique opportunity to the students aged 13-18 to get acquainted with the principles of the human rights and the activities of the democratic institution. The competition was held for the seventh time, this year. Additionally, there were 864 teams (1728 students), that registered for the competition. The game kicked off on October 10. After the first and the second round, only 22 students managed to transition to the third and the final round. Furthermore, a competent jury composed of three independent experts evaluated the work of final contestants.
Public Defender – Ucha Nanuashvili, the deputy Minister of Education and Science of Georgia – Lia Gigauri, the Ambassador of European Union to Georgia – Janosch Hermann, and the author of the “Me-Ombudsman” competition – Archil Talakvadze welcomed and congratulated the winners of the competition and awarded them with special gifts.