თელავში რექტორთა საბჭოს სხდომა გაიმართა
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში რექტორთა საბჭოს მორიგი სხდომა გაიმართა, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ გახსნა. სხდომაში რექტორთა საბჭოს წევრი სახელმწიფო და კერძო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებათა ხელმძღვანელები და საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს წარმომადგენელი იღებდნენ მონაწილეობას.
სხდომაზე განიხილეს შემდეგი საკითხები:
• შრომის უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობის დაცვა სამუშაო ადგილებზე;
• საერთაშორისო ელექტრონული სამეცნიერო რესურსები;
• უმაღლესი განათლების სისტემის დაფინანსება;
• მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი 2017 - ორგანიზაციული საკითხები;
• კანონმდებლობიდან გამომდინარე დამაბრკოლებელი გარემოებები პროფესიულ და აკადემიურ პროგრამებთან მიმართებით. პრობლემები ინსტიტუციური განვითარების კუთხით;
• არაავტორიზებული დაწესებულებები და იურიდიული პირები განათლების სფეროში, გამოსაშვები და ერთიანი ეროვნული გამოცდების გამოწვევები განათლების ერთიანი სისტემის განვითარების კონტექსტში;
• საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ნორმატიული აქტების მოქმედების შესახებ სახელოვნებო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში;
• საგანმანათლებლო პროგრამაში სამაგისტრო ნაშრომის შესრულების ვალდებულება. საგანმანათლებლო პროგრამაში სამაგისტრო ნაშრომის შესრულებასთან დაკავშირებული ნორმატიული აქტები.

Rectors Council was held in Telavi
Rectors Council session was held at the Iakob Gogebashvili Telavi State University, which was opened by the Minister of Education and Science of Georgia – Aleksandre Jejelava. The heads of the private and public educational institutions, as well as the representatives of the Ministry.
The following issues were discussed during the council:
• The safety and health issues at the workplace;
• International electronic scientific resources;
• The financing of the higher educational system;
• Science and Innovation Festival 2017: organizational issues;
• Legislative impediments with respect to vocational and/or academic programs. Problems of the institutional development.
• Anauthorized entities and institutions in the field of education, problems in the national exam in the context of single system development.
• The Ministry of Education and Science normative acts in the institutions of higher education in Arts;
• The obligation of completing a master’s thesis in the master’s educational program. The normatic acts towards completing the master’s thesis in the master’s educational program.