საჯარო სკოლებში პროექტი „უსაფრთხოების ათი გაკვეთილი“ ხორციელდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი შინაგან საქმეთა მინისტრთან ერთად, უსაფრთხოების გაკვეთილს დაესწრო. ალექსანდრე ჯეჯელავა და გიორგი მღებრიშვილი თბილისის 176-ე საჯარო სკოლას ეწვივნენ და ერთობლივი პროექტის ფარგლებში ჩატარებულ უსაფრთხოების გაკვეთილს დაესწრნენ.
პროექტი - „უსაფრთხოების ათი გაკვეთილი“, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 42 საჯარო სკოლაში მიმდინარეობს. გაკვეთილებს მოსწავლეებისთვის საპატრულო პოლიციის, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოსა და „112“-ის წარმომადგენლები ატარებენ.
გაკვეთილზე სპეციალურად ამ პროგრამისთვის შექმნილი გზამკვლევის პრეზენტაცია მოეწყო. სახელმძღვანელოში მეხუთე კლასის მოსწავლეებისთვის საგზაო მოძრაობის წესები და საგანგებო სიტუაციების დროს ქცევის ნორმები ადაპტირებული სახითაა წარმოდგენილი.
მოსწავლეებს, სასწავლო წლის განმავლობაში, 10 გაკვეთილი ჩაუტარდებათ. შსს-ს წარმომადგენლები მოზარდებს კრიზისულ ვითარებაში - მიწისძვრის, ხანძრის, წყალდიდობის, ავტოსაგზაო და სხვადასხვა გადაუდებელი შემთხვევის დროს ქცევის წესებს და უსაფრთხოების აუცილებელ ნორმებს შეასწავლიან.
სასწავლო პროგრამის მიზანია მართლწესრიგისა და უსაფრთხოების საკითხებზე მოზარდების ცნობიერების ამაღლება.

The project – “10 Safety Lessons” is initiated by the Ministry of Internal Affairs, with an active cooperation with the Ministry of Education and Science, across the whole country, in 42 public schools. The Police Officials, as well as the representatives of “112” and other agencies, give the lessons to the students.
A specially crafted guidebook was presented specially for this event. The guidebook contains the adapted versions of the behavioral norms and traffic laws for the fifth graders.
During the academic year, the students will receive 10 safety lessons, by the representatives of the Ministry of Internal Affairs, on how to act and behave during the times of Force Majeure, such as: an earthquake, flood, traffic accident or any other emergency situations. The students will learn all the necessary information.
The aim of the National Curriculum is to increase the awareness amongst the youth and teach them the meaning of safety.