შშმ სტუდენტებისთვის ადაპტირებული სასწავლო გარემო მოეწყო.
შეზღუდული შესაძლებლობები პროფესიის დაუფლებისას ბარიერს აღარ წარმოადგენს. შშმ სტუდენტებისთვის ოთხ პროფესიულ კოლეჯში სრულად ადაპტირებული გარემო მოეწყო.
კოლეჯებში „მერმისი“ (თბილისი), „ოპიზარი“ (ახალციხე), „ახალი ტალღა“ (ქობულეთი) და „აისი“ (კაჭრეთი) დამონტაჟდა პანდუსები, ადაპტირებული სველი წერტილები ეტლით მოსარგებლეებისათვის, სენსორული ბილიკები, მოაჯირები, კიბეების და მოაჯირების მარკირება, ზონების კონტრასტული გამოყოფა, სახელურები, კარები - უსინათლო და სუსტად მხედველებისათვის და სხვა.
კოლეჯების უნივერსალური დიზაინით მოწყობის პროექტს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროსთან ერთად ახორციელებს. პროცესი გრძელდება და ეტაპობრივად სხვა კოლეჯების ადაპტირებაც დასრულდება.

ADAPTED EDUCATIONAL ENVIRONMENT FOR PEOPLE WITH LIMITED ABILITIES
Limited abilities are no longer a barrier in acquiring a profession. Four vocational colleges now offer adapted educational environment to people with limited abilities.
In colleges “Mermisi” (Tbilisi), “Opizari” (Akhaltsikhe), “Akhali Talga” (Kobuleti) and “Aisi” (Kachrei) ramps, adapted toilet facilities were set for people in wheelchairs, as well as sensor paths, rails, marking of stairs and rails, contrasting areas, handles, doors – for blind people and people with impaired vision and other.
The project of arranging the colleges according to universal design is implemented by the Ministry of Education and Science of Georgia together with the Ministry of Education and Research of Norway. The process is ongoing and other colleges will be adapted as well step-by-step.