საბერძნეთთან ურთიერთობის ახალი ეტაპი დაიწყო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა საბერძნეთის დელეგაციას უმასპინძლა, რომელსაც საბერძნეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ტერენს-ნიკოლაოს ქუიკსი ხელმძღვანელობდა.
სამუშაო შეხვედრის დასაწყისში, ლია გიგაურმა მადლობა გადაუხადა ბერძნულ მხარეს გასული წლის ნოემბერში საბერძნეთში მასპინძლობისთვის და კმაყოფილება გამოხატა იმ ფაქტით, რომ ათენისა და სალონიკის საჯარო სკოლებში ქართული ენის სწავლების გადაწყვეტილება იქნა მიღებული.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე დადებითად შეფასდა ქვეყნებს შორის ბოლო წლებში გააქტიურებული თანამშრომლობა და აღინიშნა, რომ კონკრეტული საგანმანათლებლო პროექტების მიმართულებით, ეს თანამშრომლობა გაღრმავდება და გაფართოვდება.
შეხვედრაზე ასევე, კმაყოფილება გამოითქვა ორივე ქვეყნის რამდენიმე სკოლაში ბერძნული და ქართული ენის გაკვეთილების დაწყების თაობაზე. დამატებით, ლია გიგაურმა იმ სიახლის შესახებაც ისაუბრა, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო გეგმავს უცხოეთში ქართული დიასპორისთვის. კონკრეტულად - უახლოეს მომავალში დაგეგმილია საბერძნეთში ქართულენოვანი ბავშვებისთვის სპეციალური ონლაინ გაკვეთილების ორგანიზება. საბერძნეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა იდეა დადებითად შეაფასა და აღნიშნა, რომ ასეთი პროგრამები მათთვისაც მისაღებია მსოფლიოში გაფანტული მრავალრიცხოვანი დიასპორისთვის ბერძნული ენის სწავლების მიზნით. დასასრულს, შეხვედრა მხარეების მიერ პროდუქტიულად შეფასდა.

A NEW STAGE OF RELATIONS WITH GREECE BEGAN
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri hosted the Greek delegation, headed by the Deputy Minister of Foreign Affairs of Greece Terence Nicolaos Quick.
At the beginning of the working meeting, Lia Gigauri expressed her gratitude to the Greek party for their hospitality in Greece last November and expressed satisfaction with the decision on teaching of Georgian language in Athens and Thessaloniki public schools.
During the working meeting held at the Ministry of Education and Science of Georgia, the cooperation between the countries enhanced in recent years has been assessed positively and it was also noted, that this cooperation will be strengthened and expanded in the direction of specific educational projects.
Satisfaction was also expressed at the meeting concerning the Greek and Georgian language classes in several schools of both counties. In addition, Lia Gigauri talked about the novelty, planned by the Ministry of Education and Science of Georgia for Georgian diaspora abroad. In particular, organization of special online lessons for Georgian children in Greece is planned in the nearest future. The Minister of Foreign Affairs of Greece positively assessed the idea and welcomed such programs for the purpose of teaching the Greek language for the numerous Diasporas in the world. Finally, the meeting was evaluated productively by the parties.