ლატვიის სტიპენდიები საქართველოს მოქალაქეებისათვის
ლატვიის განათლების განვითარების სახელმწიფო სააგენტო გამოყოფს სტიპენდიებს საქართველოს მოქალაქე სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალისთვის, 2017/2018 აკადემიური სასწავლო წლისათვის და ასევე სტიპენდიებს საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობის მსურველებისთვის.
სასტიპენდიო პროგრამაზე მიიღება იმ სტუდენტთა აპლიკაციები, რომლებმაც წარმატებით დაასრულეს სწავლების ერთი აკადემიური წელი. ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის სტუდენტებისთვის სტიპენდია შეადგენს ყოველთვიურად 500 ევროს, ხოლო დოქტურანტურის სტუდენტებისთვის - 670 ევროს. უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და კვლევითი ინსტიტუტების აკადემიური და სამეცნიერო პერსონალისთვის სასტიპენდიო პროგრამა გრძელდება 5 თვე და დაფინანსება შეადგენს 300 ევროს თვეში.
ლატვიის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში აკადემიური წელი იწყება 1 სექტემბერს და გრძელდება 30 ივნისამდე. განაცხადის გაკეთების ბოლო ვადაა 2017 წლის 1 აპრილი.
ლატვიის მხარის მიერ შემოთავაზებული სასტიპენდიო პროგრამა მოიცავს, ასევე, საზაფხულო სკოლასაც (Summer school), სადაც მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების სტუდენტებსა და აკადემიურ პერსონალს. განაცხადის გაკეთების ბოლო ვადაა 2017 წლის 4 მაისი. საზაფხულო პროგრამის განმავლობაში დაფინანსება შეადგენს 711 ევროს.
ლატვიის სასტიპენდიო პროგრამაზე დაფინანსების შესახებ საბოლოო გადაწყვეტილებას იღებს ლატვიის სახელმწიფო განათლების განვითარების სააგენტოს შეფასების კომიტეტი.
სტიპენდიის მოსაპოვებლად აპლიკანტმა სააპლიკაციო განაცხადი უნდა გააგზავნოს ლატვიის განათლების განვითარების სახელმწიფო სააგენტოში ონლაინ, ვებ-გვერდის www.viaa.gov.lv/scholarships  საშუალებით.
დეტალური ინფორმაცია სასტიპენდიო პროგრამებზე იხილეთ ვებ-გვერდზე http://viaa.gov.lv/eng/  და დანართში.

The State Educational Development Agency of Latvia provides the scholarships for the Georgian students and academic staff for the 2017/2018 academic years, as well as the scholarships for those who want to take part in the summer school.
The applications of those students will be received for the scholarship program, which have successfully completed one academic year of study. Scholarship for bachelor and master degree students is 500 EUR per month and for doctoral degree students - 670 EUR. For academic and scientific staff of higher education institutions and research institutes, the scholarship program lasts during 5 months and funding amounts to 300 EUR per month.
The academic year starts on September 1 in the higher educational institutions of Latvia and lasts until 30 June. Deadline for acceptance of application is April 1, 2017.
The scholarship program offered by the Latvian party also includes the summer school, where students and academic staff of higher education institutions will be able to take part. Deadline for application is May 4, 2017. During the summer program, funding amounts to 711 EUR.
Final decision on funding for the scholarship program of Latvia is made by the evaluation committee of the State Education Development Agency of Latvia.
In order to obtain a scholarship, an applicant must send an application to the State Education Development Agency of Latvia online, through web-page: www.viaa.gov.lv/scholarships.