სკოლებში ვირტუალური საგნობრივი ლაბორატორიები ამოქმედდება
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი თბილისის 186-ე საჯარო სკოლაში ქიმიის  გაკვეთილს დაესწრო, რომელიც ვირტუალური ლაბორატორიის გამოყენებით წარიმართა.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის მიერ ტრენინგები ჩაუტარდა და გადამზადდა ქიმიის, ფიზიკისა და მათემატიკის 150 მასწავლებელი როგორც თბილისის, ასევე რეგიონების 50 საპილოტე სკოლიდან.  ცენტრის ექსპერტების მიერ გადამზადებული პედაგოგები თავიანთ სკოლებში  საგნების სწავლების თანამედროვე მეთოდს გამოიყენებენ, ხოლო შემდგომ საპილოტე სკოლებში მიღებული გამოცდილების საფუძველზე,  ზოგადი რეკომენდაციები შემუშავდება საჯარო სკოლებში ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების დასანერგად.
ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენებას საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების პროცესში უდიდესი მნიშვნელობა ენიჭება. განსაკუთრებით იმ სკოლებში, სადაც არ არსებობს შესაბამისი ტექნიკური აღჭურვილობა და ინფრასტრუქტურა. პრეზიდენტის ინიციატივის შესაბამისად, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის მხარდაჭერით, ახალი სასწავლო წლიდან პედაგოგებს საშუალება ეძლევათ გაამდიდრონ და უფრო საინტერესო გახადონ გაკვეთილები ვირტუალური ლაბორატორიების გამოყენებით.
სკოლებში პროგრამის დანერგვა და მისი სასწავლო პროცესში აქტიურად გამოყენება მასწავლებლებს  სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მიზნების უკეთ მიღწევაში დაეხმარება. კერძოდ, გაზრდის მოსწავლეთა  მოტივაციას, ხელს შეუწყობს ვირტუალური ლაბორატორიის გამოყენებით მოსწავლეებში საბუნებისმეტყველო საგნებისათვის საჭირო კვლევითი უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბებასა და განვითარებას, ასევე დაეხმარება მათ  ცნებების  უკეთ გააზრებაში.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, განათლების რეფორმის  ერთ-ერთი მიზანი მომავალი თაობებისათვის ისეთი საგანმანათლებლო პროგრამების შექმნაა, რომლებიც    მოსწავლეების მიერ თანამედროვე ტექნოლოგიების ათვისებასა  და გამოყენებას, ახალი მოთხოვნების  შესაბამისად, მასწავლებელთა  პროფესიულ  განვითარებასა და ტექნოლოგიებით გამდიდრებული სასწავლო გარემოს უზრუნველყოფას გულისხმობს.

The Virtual Labs Will Start Functioning in Schools
The Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini attended the chemistry lesson, carried out using the virtual laboratory at Tbilisi public school #186.
150 teachers of chemistry, physics and mathematics of Tbilisi and regional 50 pilot schools passed the two-day training. They were trained by the National Curriculum and Assessment Center of the Ministry of Education and Science. The teachers, being trained by the experts of the center, will use the modern teaching methods at schools. After receiving the experience at the pilot schools, the general recommendations about the informational and communication technologies will be developed at public schools.
It is very important to use the informational and communication technologies at science classes, especially at schools that are not equipped with the appropriate infrastructure. In accordance with the President’s initiative, with the support of the Ministry of Education and Science and the National Curriculum and Assessment Center, teachers will receive the opportunity to improve the lessons and make them more interesting with the virtual labs.
Launching this program at schools and using it in the educational process will support the teachers to reach the goals, defined by the National Curriculum. In particular, it will increase the motivation of the schoolchildren, form and develop the research abilities of the children in the natural science and will also support the better understanding of the main concepts.
By the Minister’s announcement, the main goal of the ongoing educational reform is to create the educational programs that will support using and adopting the modern technologies, equipping the environment with modern techniques, as well as developing the professionalism of the teachers.