ათასწლეულის გამოწვევის კომპაქტის 2016 წლის საქმიანობის მიმოხილვა
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდმა 2016 წელს განხორციელებული აქტივობების პრეზენტაცია გამართა. კომპაქტის ფარგლებში განხორციელებული საქმიანობის შედეგად, 1.7 მილიონი საქართველოს მოქალაქის ცხოვრება შეიცვლება უკეთესობისკენ.
2016 წელს ფონდის მიერ განხორციელებული აქტივობები მოიცავს:
• დაიწყო 30 საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია რეგიონებში
• რეაბილიტაცია ჩაუტარდა და თანამედროვე საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებით აღიჭურვა 12 საჯარო სკოლა
• სასწავლო გარემო გაუუმჯობესდება 6,400-ზე მეტ მოსწავლეს
• გადამზადდა 9 000 მასწავლებელი. 1 700-მა საჯარო სკოლის დირექტორმა და 1,300 სკოლის ფასილიტატორმა გაიარა სპეციალური ტრენინგი
• საქართველომ მონაწილეობა მიიღო მსოფლიოს საერთაშორისო კვლევებში: PISA, TALIS, TIMMS
პროფესიული განათლების საგრანტო კონკურსის შედეგად 12 მილიონი აშშ დოლარის გრანტით დაფინანსდა 10 პროექტი.
• იწყება 45-ზე მეტი ახალი პროფესიული განათლების პროგრამა შემდეგ დარგებში: ინჟინერია, რკინიგზა, ტურიზმი, მეთევზეობა, ავიაცია, საზღვაო საქმე, საინფორმაციო ტექნოლოგიები, სოფლის მეურნეობა, ჯანმრთელობის და უსაფრთხოების მართვა
• საჯარო სკოლაში ჩამოყალიბდა სოციალური საწარმო
• შეიქმნა სამუშაოზე დაფუძნებული არაფორმალური განათლების პროგრამები
• შეიქმნა კარიერული დაგეგმვისა და დამსაქმებლებთან კომუნიკაციის სტრატეგია
• მოეწყო დამსაქმებელთა ფორუმები
• გარემონტდა და უახლესი ტექნოლოგიებით აღიჭურვა ელექტრული ინჟინერიისა და ქიმიის ლაბორატორიები თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში
• სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ერთობლივ შენობას საფუძველი ჩაეყარა
• 50-ზე მეტმა პროფესორ-მასწავლებელმა მიიღო მონაწილეობა პროფესიული განვითარების პროგრამებში სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტში, კალიფორნიაში.
140 მილიონი აშშ დოლარის მეორე კომპაქტს საქართველოში ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი ახორციელებს. კომპაქტს აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციასა და საქართველოს მთავრობას შორის ხელი მოეწერა 2013 წლის 26 ივლისს. ხელშეკრულება ძალაში 2014 წლის 1 ივლისიდან შევიდა. კომპაქტი ითვალისწინებს 2019 წლის ჩათვლით პროექტების განხორციელებას საინჟინრო, ტექნოლოგიური და საბუნებისმეტყველო განათლების ხარისხისა და ადამიანური კაპიტალის განვითარების მიზნით. შესაბამისად, თითოეული პროექტი ხელს უწყობს ქვეყანაში უმუშევრობის დაძლევასა და ეკონომიკის გაძლიერებას.

REVIEW OF ACTIVITIES OF MILLENNIUM CHALLENGE COMPACT IN 2016
The Millennium Challenge Account held the presentation of the activities implemented in 2016. As a result of the activities carried out within the Compact, 1.7 million lives of Georgian citizens will change for the better.
The activities carried out by the Account in 2016 include:
General education:
• Rehabilitation of 30 public schools started in the regions;
• Rehabilitation was carried out and 12 public schools were equipped with modern laboratories of natural sciences;
• Learning environment will be improved for more than 6 400 students
• 9 000 teachers were retrained. 1 700 school directors and 1 300 school facilitators have undergone special training;
• Georgia participated in international researches: PISA, TALIS, TIMMS.
Vocational education
10 projects were funded with the 12 million USD grant as the result of grant competition of vocational education.
• More than 45 new vocational education programs will be launched in the following fields: engineering, railway, tourism, fisheries, aviation, maritime, unformation technology, agriculture, health and safety;
• Social enterprise was established in public school;
• Work-based informal education programs have been created;
• Strategy for career planning and communication with employers was defined;
• Employer forums were organized.
Higher education
• Electrical engineering and chemistry labs were renovated and equipped with the latest technologies at Tbilisi State University and Georgian Technical University;
• The joint building of San Diego State University and Ilia State University was founded;
• More than 50 professors and teachers have participated in professional development programs in San Diego State University, California.
The second 140 million USD compact is implemented by the Millennium Challenge Account in Georgia. The Compact was signed by and between the US Millennium Challenge Corporation and the Government of Georgia on July 26, 2013. The agreement entered into force on July 1, 2014. The compact envisages implementation of the project for development of engineering, technological and natural science education quality and human capital until 2019, inclusive. Consequently, each project will contribute to overcoming unemployment and strengthening the economy.