სამოქალაქო აქტიურობის ხელშეწყობის პროგრამა
üსათემო აქტივობების დაგეგმვა/განხორციელებით სოციალურად დაუცველი, მზრუნველობამოკლებული, განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე და დევნილი ბავშვების, მცირე ეთნიკურ ჯგუფებში მცხოვრები მოზარდების ინტეგრაცია/სოციალიზაცია ადგილობრივ თემსა და საზოგადოებაში.
საბოლოო შედეგი:
• 2009 წლის მაჩვენებელთან შედარებით მონაწილეთა რაოდენობა გაიზრდება 5%ით;
• 2010  წლის ბოლომდე შერჩეულ 44 საჯარო სკოლაში, 26 სააღმზრდელო დაწესებულებაში, 14 საჯარო სკოლა-პანსიონში და 4 სხვადასხვა თემში მცხოვრები დევნილი, რეპატრირებული, არაქართველი და მცირე ეთნიკური ჯგუფების თანატოლებისათვის სხვადასხვა სიხშირით (კვირაში 2-დან 5 შეხვედრამდე) ჩატარდება რეგულარული შეხვედრები, რომლებიც მოხალისეებს, სკოლის მოსწავლეებს და სხვა მონაწილეებს შესაძლებლობას მისცემს სათემო აქტივობების საშუალებით განივითარონ სამოქალაქო ღირებულებები და ხელი შეუწყონ სხვადასხვა კატეგორიის ადამიანების (სპეციალური სააღმზრდელო დაწესებულებების აღსაზრდელები, დევნილი მოზარდები, განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე პირები, ეთნიკური უმცირესობები და ა.შ)  ინტეგრაციას სამოქალაქო და სოციალურ სივრცეში.
პროგრამის განხორციელების ვადები:  10 თვე (მარტი-დეკემბერი)
პროგრამის მიზნობრივი ჯგუფი
საქმიანობაში ჩაერთვებიან:
• საქართველოს 44 საჯარო სკოლის 2 640  მოსწავლე.
•  საქართველოს 44 საჯარო სკოლის მოსწავლეების 200 მშობელი;
• საქართველოს 26 სააღმზრდელო დაწესებულებასა და 14 საჯარო სკოლა-პანსიონში მცხოვრები 1 800 აღსაზრდელი;
• საქართველოს 26 სააღმზრდელო დაწესებულებასა და 14 საჯარო სკოლა-პანსიონში მცხოვრებ აღსაზრდელთა 50 მშობელი;
• 2008 წლის აგვისტოს თვეში რუსეთის ფედერაციის სამხედრო აგრესიის შედეგად დაზარალებული და მარნეულის რაიონში, სოფელ შაუმიანში კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილი მოსახლეობიდან შერჩეული 50 მოზარდი;
• ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დაბა ნასაკირალსა და სამტრედიის მუნიციპალიტეტის სოფელ იანეთში მცხოვრები რეპატრირებული 100  მოზარდი;

Civil Activity Development Program 2010
The Program is being implemented by the Ministry of Education and Science of Georgia in cooperation with the British Association ,,Children’s High Level Group”.
Objectives of the Program:
• To raise motivation of children and youth for their involvement into community activities;
• Foster integration and socialization of socially vulnerable children, children deprived parental care, children with special needs, IDP students, national minorities and Meskhetians forcefully exiled from Georgia during the Soviet Union through the planning/implementation of different community activities.
Outcome of the Program:
• By the end of 2010 regular meetings (2-5 meetings a week) will have been conducted in 44 public schools, 26 boarding schools, 2 higher educational institutions, 14 public special schools and in 5 selected  communities resided by IDPs,  Meskhetians forcefully exiled from Georgia during the Soviet Union, national and ethnic minorities and children with disabilities. These meetings would enable volunteers, schoolchildren and other program participants to deepen knowledge in different issues.
• Through the implementation of community activities, the participants of the program would develop civic consciousness/values and would foster civil integration of different categories of people (children from orphanages and boarding schools, repatriated students, people with special needs, IDPs, national minorities).
• In 2010, the number of the Program volunteers will be increased by 5% compared with the number from 2009;
Timeframe of the Program: 10 months (March-December)
The Target Groups of the Program:
The Program would involve:
• 2 640 volunteers from 44 public schools;
• 200 parents.
• 1200 students of 40 special educational and day-care institutions;
• 50 youth representatives from the village Shaumiani of Marneuli district settled with internally displaced people exiled during Russian military aggression in South Ossetia (August 2008);
• 100 repatriated Meskhetians currently living in the village Nasakirali of Ozurgeti municipality and in the village Ianeti of Samtredia municipality;