ნუცა კობახიძე პირველი ქართველია, ვინც განათლების სფეროში გეილ კელის (Gail P. Kelly) სახელობის საერთაშორისო პრესტიჟული ჯილდო მიიღო
01.03.2017
ქართველი მკვლევარის სადოქტორო დისერტაცია 2016 წლის საუკეთესო დისერტაციად დასახელდა. Gail P. Kelly-ის ჯილდოს ნუცა კობახიძეს აშშ-ის საერთაშორისო და შედარებითი განათლების საზოგადოების (Comparative and International Education Society (CIES) კომისია გადასცემს, რომელიც ხუთი ქვეყნის წარმომადგენელი ცნობილი მეცნიერებისაგან შედგება. 1994 წლიდან ჯილდო ყოველწლიურად გადაეცემა ინგლისურ ენაზე შესრულებულ სადოქტორო დისერტაციას, რომელიც სოციალური სამართლიანობაისა და თანასწორობის თემებს ეხება. შერჩევის კრიტერიუმებს შორის არის აკადემიური წარჩინება, ორიგინალურობა, მეცნიერული სიახლე, კვლევის მეთოდოლოგიის სიზუსტე და დარგის განვითარებაში შეტანილი თეორიული წვლილი. ნუცამ სადოქტორო დისერტაცია 2016 წელს ჰონგ კონგის უნივერსიტეტის განათლების ფაკულტეტზე დაიცვა, სადაც შემდგომში განაგრძო მუშაობა.
ნუცა კობახიძეს გეილ კელის სახელობის ჯილდო ოფიციალურად 2017 წლის 7 მარტს გადაეცემა, საერთაშორისო და შედარებითი განათლების საზოგადოების ყოველწლიურ კონფერენციაზე, რომელიც აშშ-ში, ჯორჯიის შტატის ქალაქ ატლანტაში გაიმართება.

Nutsa kobakhidze is the first georgian to be granted gail p. Kelly prestigious international award in education
01.03.2017
Doctoral thesis of a Georgian researcher was announced best thesis of 2016. Gail P. Kelly award will be granted to Nutsa Kobakhidze by Comparative and International Education Society (CIES) Commission consisting of famous scientists of five countries. The award has been granted annually since 1994 for doctoral thesis written in English dealing with social justice and equality. Selection criteria included excellent academic performance, originality, scientific innovation, research methodology accuracy and theoretical contribution to development of the field. Nutsa defended thesis in 2016 at the Faculty of Education of Hong Kong University where she subsequently continued working.
Nutsa Kobakhidze will be officially presented with Gail P. Kelly award on 7 March 2017 at Comparative and International Education Society annual conference to be held in State of Georgia, Atlanta, USA.