სასწავლო ექსკურსია ახალციხის ციხესიმაგრეზე
„ახალციხის ციხეზე“ მეცხრე კლასის მოსწავლეებს, „თავისუფალი გაკვეთილების” ფარგლებში, სასწავლო ექსკურსია ჩაუტარდათ თემაზე - საქართველოს ისტორია და სამცხე–ჯავახეთი. მოსწავლეებმა, რომლებიც სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის ოთხი საჯარო სკოლიდან იყვნენ, ციხესთან ერთად, სამცხე–ჯავახეთის ისტორიული მუზეუმიც დაათვალიერეს. ღონისძიების შემდეგ, მოსწავლეებს შეხვდა და მათი შეფასებები მოისმინა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ინიციატივის ფარგლებში, ახალი, მასშტაბური პროექტი ხორციელდება, რომელიც განათლების ხარისხის ამაღლებას, მოსწავლეთა მოტივაციის ზრდას, არაფორმალური განათლების შესაძლებლობების გაფართოებას, საინტერესო და სახალისო სასკოლო ცხოვრებას შეუწყობს ხელს.
თავისუფალი გაკვეთილები გულისხმობს მოსწავლის ინტერესებზე მორგებულ კლასგარეშე/არაფორმალური აქტივობების ციკლს, რომლის შინაარსი და სწავლების მეთოდოლოგია განსხვავდება ტიპიური საგაკვეთილო პროცესისაგან და მოსწავლეებს და მასწავლებლებს შემოქმედებითი აქტივობისა და იდეების რეალიზების საშუალებას აძლევს. სწორედ  ასეთ აქტივობას განეკუთვნება სასწავლო ექსკურსიები, რომელიც სრულიად ახალ ფორმატში აღდგა.
გასვლითი გაკვეთილები „ახალციხის ციხეზე“ გაგრძელდება და მის ორგანიზებაში სამინისტროს ახალციხის საგანმანათლებლო რესურსცენტრი, სამცხე–ჯავახეთის სამხარეო ადმინისტრაცია, ახალციხის მერია, ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგეობა და ციხის ადმინისტრაცია დაეხმარება.

Study Tour to Akhaltsikhe Castle
IX graders visited Akhaltsikhe Castle within the framework of Free Lessons. The excursion was dedicated to the topic – Georgian history and Samtskhe Javakheti. The pupils from four public schools also toured the historical museum of Samtskhe Javakheti. After the event, the children met with Lia Gigauri, deputy minister of Education.
Under the initiative of the Minister of Education and Science, a new large scale project is being implemented to improve the quality of education, increase motivation of children to study, expand informal education and facilitate development of interesting and cheerful school life at public schools.
Free lessons mean the cycle of off-class/informal activities which are tailored to the interests of children. The content and study methodology is distinguished from typical study process; the children do not have to do homework, they do not get grades and the children and teachers have an opportunity to carry out creative activities. The school excursions were resumed in a completely new format.
The off-school lessons - On the Akhaltsikhe Castle will be continued and the MoES educational resource centers, Regional administration of Samtskhe-Javakheti, City Hall of Akhaltsikhe and the castle administration will contribute to the process.