სწავლება საზღვარგარეთ
საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელების მსურველთათვის რა სახის  სასტიპენდიო პროგრამების შესახებ გაქვთ ინფორმაცია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში?
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მუდმივად ავრცელებს ინფორმაციას სხვადასხვა ქვეყნების მიერ შემოთავაზებული საერთაშორისო სასტიპენდიო პროგრამების შესახებ, რომელშიც მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს ნებისმიერ მოქალაქეს გარკვეული კრიტერიუმების დაკმაყოფილების საფუძველზე. საერთაშორისო სასტიპენდიო პროგრამები შესაძლოა  ითვალისწინებდეს  სწავლებას  როგორც უმაღლესი დაწესებულებების სამ საფეხურზე (ბაკლავრიატი, მაგისტრატურა, დოქტურანტურა), ასევე საკვალიფიკაციო კურსებს საჯარო მოხელეებისთვის  და საზაფხულო მოკლევადიან პროგრამებს (summer school), რომელთა შესახებ ინფორმაცია  განთავსებულია სამინისტროს ვებ-გვერდზე:  http://mes.gov.ge/content.php?id=218&lang=geo  ;
სხვადასხავა სახის სასტიპენდიო პროგრამების შესახებ ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია ასევე  სსიპ-განათლების საერთაშორისო ცენტრის ვებგვერდზე: http://iec.gov.ge განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ვებ-გვერდზე გამოცხადებული სასტიპენდიო პროგრამებიდან  ცალკეული პროგრამა ითვალისწინებს უშუალოდ საქართველოსთვის მინიჭებულ განსაზღვრულ კვოტას; ასეთია მაგალითად,  სლოვენიის მთავრობის მიერ გამოცხადებული სტიპენდიები. კვოტა ითვალისწინებს 3 სტიპენდიას საქართველოს მოქალაქეებისთვის.
კვოტით გათვალისწინებული სტიპენდიის მოსაპოვებლად რა ეტაპებია გასავლელი?
პირველი ეტაპისთვის საჭიროა სამინისტროში საბუთების წარდგენა, რომლის შემდეგაც ინიშნება გასაუბრება სამინისტროში სასტიპენდიო კომისიასთან. კომისიის მიერ შერჩეული კანდიდატების სია  მიეწოდება იმ ქვეყნის უწყებას, რომელიც აცხადებს  სასტიპენდიო პროგრამას.
რა დოკუმენტაციაა წარმოსადგენი ასეთ შემთხვევაში?
ეს არის ძირითადად: სამოტივაციო წერილი, მოკლე ბიოგრაფიული მონაცემები (CV), სარეკომენდაციო წერილი, დიპლომის ასლი შეფასების ფურცელთან ერთად. (ცალკეული სტიპენდიების სპეციფიკიდან გამომდინარე საჭირო დოკუმენტაციის ჩამონათვალს შეიძლება დაემატოს სხვა ტიპის დოკუმენტი, მაგ: ჯანმრთელობის ცნობა ან პასპორტის ასლი.)

For the students wishing to take studies abroad, what kind of scholarship programs does the Ministry of Education and Science have information about?
The Ministry of Education and Science of Georgia constantly spreads information about the international scholarship programs offered by various countries, where the Georgian citizens can participate after meeting certain criteria. International scholarship programs may be offering three levels of higher education programs (Bachelor’s, Master’s, Doctor’s) as well as qualification courses for public workers and short-term summer programs (summer school). Information about these programs is posted on MoES web-site:  http://mes.gov.ge/content.php?id=218&lang=geo  ;
Information about various types of scholarship programs can be obtained on the web-site of LEPL International Education Center: http://iec.gov.ge
Some programs announced on the MoES web-site consider special quota allocated for Georgia, e.g. the scholarships offered by Slovenian government. The quota for the Georgian citizens is three scholarships.
What stages should be passed to obtain the scholarship (with relevant quota)?
At the first stage, it is necessary to submit required documents to the Ministry after which an interview is appointed with the scholarship commission. The latter prepares the list of candidates and sends it to the authority of the country where the program is announced.
What documents are required in such case?
The required documents are the following: cover letter, short resume (CV), recommendation letter, copy of the diploma with the evaluation paper (some scholarship programs may request other type of documents, e.g. medical certificate or passport copy).