დიმიტრი შაშკინმა პროფესორი ვაჟა მენთეშაშვილი საპატიო დიპლომით დააჯილდოვა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტს ეწვია და გაწეული ხანგრძლივი პედაგოგიური და სამეცნიერო მუშაობისათვის, სატრანსპორტო ფაკულტეტის მანქანათმშენებლობის ტექნოლოგიების კათედრის სრული პროფესორი ვაჟა მენთეშაშვილი ტექნიკური უნივერსიტეტის საპატიო დიპლომით დააჯილდოვა.
ვაჟა მენთეშაშვილი 50 წელია რაც ტექნიკურ უნივერსიტეტში პედაგოგიურ მოღვაწეობას ეწევა, არის ტექნიკურ მეცნიერებათა კანდიდატი, დოცენტი, ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი. გამოქვეყნებული აქვს 60 სამეცნიერო პედაგოგიური ნაშრომი, მათ შორის 12 საავტორო მოწმობა და 2 საქართველოს პატენტი გამოგონებაზე.
მინისტრმა ასევე დაათვალიერა ტექნიკურ უნივერსიტეტში ჩატარებული სარემონტო-სარეაბილიტაციო სამუშაოები. ამ სამუშაოების ფარგლებში გარემონტდა ადმინისტრაციული კორპუსის ფასადი, სინქრონული თარგმანის აპარატურით და უახლესი ავეჯით აღიჭურვა საკონფერენციო დარბაზი, გარემონტდა მე -4  სასწავლო კორპუსის სასწავლო ოთახები. მე-2 კორპუსში სპორტდარბაზს ჩაუტარდა კაპიტალური შეკეთება მთლიანი რეკონსტრუქციით, მოეწყო ახალი  საშხაპეები თავისი გასახდელებით და სატრენინგო ოთახები.
მინისტრმა მოინახულა ამიერკავკასიაში ერთ-ერთ საუკეთესო ბიო-ნანო კერამიკის და ნანო კომპოზიტების მასალათმცოდნეობის კვლევითი ცენტრი, რომელსაც კერამიკოსთა მსოფლიო ფედერაციის და ევროპის კერამიკოსთა საზოგადოების საბჭოების წევრი ზვიად კოვზირიძე ხელმძღვანელობს. ცენტრი რამდენიმე მიმართულებით მუშაობს და მისი პარტნიორები არიან გერმანიის  ქალაქ ბრემენის უნივერსიტეტი, იაპონიის ტოჰოკუს უნივერსიტეტის ბიო-სამედიცინო ინჟინერიის ლაბორატორია, ინგლისის მანჩესტერის უნივერსიტეტი.
2010 წლის 15-18 ნოემბერს იაპონიის ქალაქ ოსაკაში გამართულ მე-3 მსოფლიო კონგრესზე სწორედ ამ ცენტრის წყალობით საქართველო იქნება მე-3 ქვეყანა ამერიკისა და იაპონიის შემდეგ, რომელიც სავარაუდოდ გააკეთებს ოფიციალურ განაცხადს კერამიკული ნაწილაკებით კიბოს დაავადებების მკურნალობის შესახებ.

Dimitri Shashkini Awarded the Professor Vajha Menteshashvili with the Diploma of Honor
Vajha Menteshashvili has been teaching at the Technical University for 50 years. He is the candidate of the technical science, assistant professor and the Doctor of technical science. He has published more than 60 scientific-pedagogical works. He is the author of 12 of them and has two patent applications of Georgia in invention.
The Minister got familiarized with the rehabilitative works of the University. The façade of the administration building was renovated in the framework of these works. The conference hall was equipped with the apparatus for synchronous translation and the modern furniture. The education rooms of the 4th building were also renovated. The gym of the second building was repaired capitally with the full reconstruction. New bathrooms with cloak-rooms and the training rooms were also refurbished.
The Minister visited one of the best research centers of the bio-nano ceramics and the materials of nano composites in Transcaucasia. The chairman of this research center is the board member of the International Ceramic Federation and European Ceramic Society, Zviad Kovziridze. The center works in several fields. The partners of the center are the University of Bremen, the bio-medical engineering lab of Japan Tohoku University and the University of Manchester.
Georgia, with the help of this center, will take the third place after the USA and Japan at the third world congress in Osaka (Japan) that will be held in November 15-18, 2010. Georgia will supposedly announce the innovation in the treatment of the cancer with particles of ceramics.