ფრანკოფონიის საერთაშორისო დღე აღინიშნა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში ფრანგული ენისა და ფრანკოფონიის საერთაშორისო დღე აღინიშნა. საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებაში მონაწილეობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა მიიღო.
ღონისძიებაზე საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის მიერ ორგანიზებული ფრანგულენოვანი კონკურსების გამარჯვებული მოსწავლეები და სტუდენტები დაჯილდოვდნენ. ასევე, დასახელდა 2 ფრანგული ენის პედაგოგი, რომლებიც საფრანგეთის მთავრობის სტიპენდიით საფრანგეთში, მოკლევადიან პედაგოგიურ სტაჟირებაზე გაემგზავრებიან.
ღონისძიებას საფრანგეთის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი საქართველოში დიდიე ლერუა, შვეიცარიის კონფედერაციის ელჩი საქართველოში ლუკას ბეგლინგერი და დიპლომატიური მისიების სხვა წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. ასევე, სასკოლო და საუნივერსიტეტო დაწესებულებების ფრანგული ენის პროფესორ-მასწავლებლები, მათი მოსწავლეები და სტუდენტები.
ფრანკოფონიის საერთაშორისო ორგანიზაცია 57 წევრ და 20 დამკვირვებელ ქვეყანას (მათ შორის საქართველოს) აერთიანებს. გაეროს წევრი ქვეყნების მოსახლეობის ერთი მესამედი ფრანგულ ენაზე მეტყველებს, ხუთივე კონტინენტზე კი, 220 მილიონზე მეტი ადამიანი მეტყველებს ფრანგულად. ფრანგულენოვანი მოსახლეობა, გერმანულენოვანი მოსახლეობის შემდეგ, ევროპაში ყველაზე მრავალრიცხოვანია.

International Francophonie Day Celebration
Pupils and students, winners of the French-language contests, organized by the French Institute of Georgia, were awarded at the event. Besides, two French language teachers were announced, who will undergo a short-term education traineeship in France on a French Government Scholarship.
Acting Ambassador of France to Georgia, Didier Lerois, Ambassador of Swiss Confederation to Georgia, Lucas Beglinger, as well as other representatives of diplomatic missions attended the event. French language professors and educators of universities and schools, their students and pupils were also in attendance.
International Organization of La Francophonie’s is made up of 57 member states and 20 observer states, including Georgia. The French language is spoken by one third of the population of the UN Member States. Besides, more than 220 million people speak French on five continents. The French speaking population is the second largest in Europe, following the German –speaking population.