ტრენინგკურსის შედეგად 7000-ზე მეტი მასწავლებელი გადამზადდება
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში, სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი საქართველოს ყველა საჯარო სკოლის 7000-ზე მეტ მასწალვებელს “აქტიური სწავლება საგნებში“ ტრენინგის კურსს შესთავაზებს. ამჟამად, უკვე დასრულდა ტრენინგის ექვსი მოდულების საცდელი ფაზა ქიმიის, ფიზიკის, ბიოლოგიის, მათემატიკის, გეოგრაფიისა და ინგლისური ენის სწავლებაში.  საცდელ ფაზაში ცენტრის 132 ტრენერი იღებდა მონაწილეობას.
„აქტიური სწავლება მასწავლებლებში“ ტრენინგი ითვალისწინებს რეალური სასწავლო გარემოს მოდელირებას, სადაც მასწავლებლებს საშუალება ეძლევათ საკუთარ თავზე გამოსცადონ მოსწავლეზე ორიენტირებული სწავლების მიდგომების ძირითადი პრინციპები, უშუალოდ დაინახონ მათი სარგებელი და  შეიმუშაონ ამ მიდგომების სასწავლო პრაქტიკაში ინტეგრირების გეგმა.
შესაბამისად, ტრენინგებზე შეძენილი ცოდნა და უნარები მასწავლებლებს დაეხმარება სასწავლო პროცესი მეტად სახალისო, ინტერაქტიული, პრაქტიკულ ცხოვრებასთან დაკავშირებული და XXI საუკუნის მოსწავლის მოთხოვნებსა და ინტერესებზე მორგებული გახადოს. ტრენინგის დროს განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა კვლევებზე დაფუძნებული სწავლების მეთოდებს.
საგნობრივი ტრენინგები  2017 წლის აგვისტოსა და სექტემბერში ჩატარდება და დაგეგმილია, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, VII-XII კლასების მათემატიკის, ქიმიის, ფიზიკის, ბიოლოგიის, გეოგრაფიისა და ინგლისურის ენის  საჯარო სკოლის 7000-ზე მეტი მასწავლებლის გადამზადება, რომლებმაც, მასწავლებელეთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში, უკვე გაიარეს ზოგადპროფესიული უნარების კურსის მოდულები 2016-2017 წელს.
ტრენინგი ითვალისწინებს უმცირესობების წარმომადგენელი პედაგოგების მონაწილეობას, შესაბამისად საგანგებოდ მათთვის ითარგმნება სატრენინგო მასალა  და გადამზადდებიან რუსული, სომხური და აზერბაიჯანული ენის მცოდნე ტრენერები.

Training Course for More Than 7000 Teachers
Within the framework of the Project for Professional Development of Teachers and School Directors under the Millennium Challenge Account Georgia, LEPL National Center for Teacher Professional Development will offer a training course ‘’Active Tuition of Subjects’’ to more than 7000 teachers of all public schools countrywide. Currently, piloting of six modules in Chemistry, Physics, Biology, Math, Geography and English language has completed. 132 trainers participated in the training.
The training course ‘’Active Teaching for Teachers’’ considers modelling of a real study environment where teachers will have an opportunity to test child-oriented teaching approaches, see their benefits and develop a plan how to integrate these approaches in the school practice.
Respectively, the knowledge and skills obtained at the training will help the teachers to make the study process funnier, more interactive and related to the practical life, requirements of the 21st century pupil and tailored to the needs and interests of children. Special attention will be allocated to research-based learning methods.
Subject training will be conducted in August and September of 2017 nationwide. It is planned to train the teachers of math, chemistry, physics, biology, geography and English language of VII-XII grades (more than 7000 teachers) who have already undertaken the general professional modules in 2016-2017.
The training considers participation of teachers form ethnic minorities. The training materials will be specially translated for them in Russian, Armenian and Azerbaijani languages.