ბოლო პერიოდში, მედიაში და საზოგადოებაში ახალი სახელმძღვანელოების მომზადების საკითხები აქტიურად განიხილება. მიუხედავად იმისა, რომ სამინისტრო ყველა დაინტერესებულ მხარესთან მუშაობს, სამუშაო პროცესის მიღმა გარკვეული ძალები ცდილობენ თემის პოლიტიზებას. შესაბამისად, სამინისტრო მიიჩნევს, რომ აუცილებელია საზოგადოებამ ზუსტად იცოდეს პროცესის ყველა მნიშვნელოვანი ასპექტი.
პირველ რიგში, გრიფირების წესი ეხება იმ სახელმძღანელოების მომზადების პროცესს, რომლებიც სკოლაში 2018/19 სასწავლო წელისთვის შევა. გრიფირება, ეს პირველი ეტაპია, როდესაც ყველა დაინტერესებული პირი ამზადებს სახელმძღვანელოს მაკეტს, რომელიც შეფასებას გადის დარგის საუკეთესო ექსპერტებისაგან შემდგარ სახელმწიფო კომისიაში და არჩევს რომელი წიგნის ხარისხი შეესაბამება ეროვნული სასწავლო გეგმისა და სხვა მოთხოვნებს. მნიშვნელოვანია, რომ პირველად გრიფირების ისტორიაში, წიგნების დაბეჭდვამდე, მინიმუმ 3 თვის მანძილზე ის ხელმისაწვდომი იქნება სპეციალისტებისა და მასწავლებლებისათვის. ავტორები ვალდებულნი იქნებიან აღმოფხვრან ამ პერიოდში გამოვლენილი ყველა ხარვეზი.
ამასთან, მიუხედავად გავრცელებული ინფორმაციისა, უფასო სახელმძღვანელოების პროგრამა არ გაუქმებულა არ გაუქმდება, ის მთავრობის გასულ წელს დამტკიცებულ ოთხწლიანი გეგმის ნაწილია.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობდა გამომცემლებთან, რის შედეგადაც გათვალისწინებული იქნა გამომცემლების იმ ნაწილთან განხილული საკითხები, რომლებიც არ გაემიჯნენ პროცესს და არ შეუშინდნენ კოლეგების ზეწოლას.
ა. შემუშავდა გრიფირების ახალი ფორმატი, რომელიც აპელაციის ახალ ინსტრუმენტებს, თანასწორობასა და მეტ გამჭვირვალობას გულისხმობს;
ბ. შემუშავდა საავტორო უფლებების დაცვის უპრეცედენტო მოდელი ჰოლოგრამის გამოყენებით;
გ. გაუქმდა შინაარსობრივი გრიფირების საფასური;
დ. შემუშავდა ტენდერის გამარტივებული მოდელი;
ე. გაუქმდა წინა გრიფირების ფარგლებში არსებული ჯარიმები;
ვ. აღმოფხვრილია რიგი საზღვარგარეთული გამომცემლობების პრიორიტეტი უცხოენოვან სახელმძღვანელოებზე;
ასეთი შეთანხმებების ფონზე, გამომცემელთა ნაწილი უკმაყოფილებას გამოხატავს შემდეგზე:
1. საქართველოს კანონმდებლობით, საბიუჯეტო სახსრებით რაიმეს შეძენა, მით უმეტეს, თუ საქმე რამდენიმე მილიონს ეხება, უნდა განხორციელდეს ტენდერით. ულტიმატუმი, სწორედ ტენდერის არჩატარებაზეა აქცენტირებული.
ნებისმიერი პრეტენზია, თითქოს ინტელექტუალურ საკუთრებაზე ტენდერის ჩატარება დაუშვებელია მიუღებელია. რეალობა არის ის, რომ სწორედ ინტელექტუალური საკუთრების სფეროში, შეჯიბრებითობის მოდელი არსებობს და ფართოდ გამოიყენება. შესაბამისად, ტენდერის პრინციპი, როგორც კანონისა და საზოგადოებრივი ინტერესების მოთხოვნა, რჩება უცვლელი.
2. მეორე კატეგორიული მოთხოვნა, რაზეც სამინისტრო გამომცემლობას არ ეთანხმება, გამომცემლების მიერ საჯარო სკოლებისთვის წიგნების სავალდებულო დაბეჭდვის მოთხოვნაა. ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის ფაქტორი, როგორც არგუმენტი, უკვე გამოირიცხა, რადგან ჰოლოგრამის გამოყენება ამ პრობლემას არსებითად ხსნის. შესაბამისად, რჩება მხოლოდ რიგი სუბიექტები სურვილი, აკონტროლონ პროცესი და არ დაუშვან კონკურენცია.
დღეს წიგნების წარმოება და მათი ბეჭდვა ორი განსხვავებული სეგმენტია. ამის დასტურია გამომცემლები, რომლებსაც არა აქვთ საკუთარი სტამბა და პირიქით, სტამბები, რომლებიც არ არიან გამომცემლობის ნაწილი. ამის დასტურია ელექტრონული წიგნებიც, რომლებიც საერთოდ არ იბეჭდება. ამ ფონზე, აუცილებელი არ არის, რომ საუკეთესო წიგნის შემქმნელმა, მისი ყველაზე კარგად დაბეჭდვაც შეძლოს. ამ შემთხვევაშიც, ჩვენ ვხედავთ გამომცემელთა ნაწილის სურვილს, არ დაუშვას ბაზარზე კონკურენცია და ახალი მოთამაშეების გაჩენა, რომელთა გამოჩენის პროცესს სამინისტრო ინტენსიურად შეუწყობს ხელს, რადგან წიგნებს ავტორები ქმნიან და არა გამომცებლები. უკვე დაწყებულია ავტორთა ინტენსიური ტრენინგი, რომელიც წარმატებით ვითარდება. ასევე, პირველად შემოდის წიგნების პერიოდული გაუმჯობესების ვალდებულება.
რაც შეეხება თანხებს, სწორედ გამომცემლებთან კომუნიკაციის საფუძველზე, წინა გრიფირებასთან მიმართებაში დაახლოებით ორჯერ არის გაზრდილი გამომცემლობის (ბეჭდვის გარეშე) საპროგნოზო ღირებულება და დაახლოებით 7.5 მილიონ ლარს შეადგენს ვვარაუდობთ, რომ კონკურენცია ამ თანხას შეამცირებს. ამასთან, ყველა თეთრი, რომელიც ზედმეტად არ იქნება გადახდილი, მიმართული იქნება სწავლის პროცესის გაუმჯობესების სხვა მიმართულებებზე - თვალსაჩინოებებზე, ლაბორატორიებზე, ყველაფერზე, რაც წიგნთან ერთად თანამედროვე განათლების აუცილებელი ნაწილია.
შესაბამისად, სრულიად ნათელია, რომ სამინისტრო, მიმდინარე რეფორმის ფარგლებში, ყველა აუცილებელ ნაბიჯს დგამს, რათა მოსწავლეებმა 21 საუკუნის მოთხოვნათა შესაბამისი განათლება მიიღონ.

Recently, Media and public have been actively discussing the issue of new textbooks and their approval. Even though, the Ministry works with all stakeholders, there are some forces who try to make a political topic out of it. Respectively, the ministry believes that people should be informed about all important aspects of the process.
First of all, the rule of approval is related to the process of developing textbooks for the academic year 2018-2019. Approval is the first stage, when all interested persons prepare the draft manual; it goes through the evaluation process by the state commission of the best experts. The commission decides quality of which book corresponds to the requirements of the National Curriculum and Study Plan. It is important that for the first time in the history of approvals, the book becomes available for the specialists and teachers’ comments for at least 3 months before it is published. The authors shall be obliged to eliminate any defects identified during this period.
Herewith, regardless of the information spread, the program of free textbooks has not been cancelled and will not cancel. It is a part of a four-year plan approved by the government last year.
It is important to mention that the Ministry has been actively cooperating with all publishers, the concerns of publishers who did not leave the process and avoided their colleagues’ pressure were taken into account:
a. New format of approval has been developed, which means new instruments of appellation, equality and more transparency;
b. Unprecedented model has been developed to protect copyright-related issues by using a hologram.
c. The fee for contextual approval has been cancelled.
d. Simplified tender model has been introduced.
e. Penalties within the previous approval system have been cancelled.
f. Foreign publishing houses do not have a priority over foreign language books any more.
At the background of these agreements, some publishers are still dissatisfied with regard to the following issues:
1. By Georgian law, procurement with budgetary resources, especially if millions of lari are concerned, shall be carried out through the tender procedure. The Publishers are against conducting the tender.
Any claim that intellectual property shall not be subject to tenders is not accepted by the ministry, because there is a competition model in intellectual property area and it is widely used. Respectively, the tender principle, which is required by the law and serves to the public interest, will remain unchanged.
2. The second thing the publishers are strictly demanding and the ministry disagrees with it is the mandatory publishing of books for public schools. The factor of Intellectual property rights, as an argument, was excluded since the hologram will essentially resolve this problem. Respectively, there are number of entities remaining who want to control the process and disrupt competition.
Today, book production and printing are two different segments which are proved by some publishers who do not have their own printing houses and also, there are some printing houses which are not part of the publishing house at all. For example, electronic books do not need printing at all. Therefore, it is not necessary for the creator of the bestseller to also be its printer. Even in this situation, it is evident that some publishers do not want competition and new players on the market and do not like how the Ministry intensively encourages competition, because the books are created by authors and not the publishers. Currently, the ministry provides intensive trainings for authors and the projects turned to be quite efficient and successful. Besides, for the first time, it will be mandatory to periodically improve the books.
As for the funds, due to communication with publishers, the forecasted value of publishing-houses (without printing) has almost doubled with regard to the textbook approval and it is about 7.5 million GEL. However, we believe the price will drop through competition. Besides, every single Tetri that will be saved will be used for improving other directions of the study process – visual materials, laboratories, everything that is an integral part of the modern education system together with the books.
Consequently, it is absolutely clear that the Ministry will carry out all necessary steps within the ongoing reform to give the children the best education which meets the 21st century requirements.