ალექსანდრე ჯეჯელავამ მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები წარმოადგინა
ალექსანდრე ჯეჯელავამ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების განვითარების ძირითადი მიმართულებები, მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები დიპლომატიურ კორპუსისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს გააცნო.
იმისათვის, რომ სკოლა გახდეს უფრო საინტერესო და თანამედროვე, ამაღლდეს განათლების ხარისხი, მოზარდებს განუვითარდეთ კრიტიკული და თავისუფალი აზროვნება, ინერგება თავისუფალი გაკვეთილები, ახალი სასწავლო პროგრამები, სწავლა/სწავლების პროცესში ფართოდ ინერგება ტექნოლოგიები.
იმისათვის, რომ მომავალი თაობა გაიზარდოს ჯანმრთელი და განვითარდეს ჰარმონიულად სკოლებში მეტი სპორტისა და ხელოვნების გაკვეთილები ინერგება, იქმნება სპორტული წრეები, ტარდება შეჯიბრებები. მალე სკოლებში ამოქმედდება სახელოვნებო წრეები, ჩატარდება ხელოვნების საინტერესო გაკვეთილები. გაგრძელდება სკოლების მშენებლობა და რემონტი.
პროფესიული განათლება დასაქმების ან კვალიფიკაციის ამაღლების წინაპირობაა და დღეს სწორედ, პროფესიულ კოლეჯებში შეძენილი პროფესიებია ყველაზე მოთხოვნადი დამსაქმებლების მხრიდან. შესაბამისად, პროფესიული კოლეჯები ყველა ასაკის მოქალაქეს, სახელმწიფო დაფინანსებით, მრავალფეროვან სასწავლო პროგრამას სთავაზობს, მათ შორის დუალურ პროფესიულ განათლებას. პროცესში დამსაქმებლებიც არიან ჩართულნი და გათვალისწინებულია სტუდენტებისთვის მინიმალური ანაზღაურებაც.
პროფესიული კოლეჯები საქართველოს ყველა რეგიონშია და მოქალაქეებს შეუძლიათ სახლთან ახლოს დაეუფლონ ახალ პროფესიებს, რაც კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს ქვეყანაში ინდუსტრიისა და სოფლის მეურნეობის განვითარებას. ამჟამად, ქვეყანაში 37 პროფესიული პროგრამის განმახორციელებელი სახელმწიფო სასწავლებელი ფუნქციონირებს. გაუმჯობესდება კანონმდებლობა - შედეგად, საბაზო განათლების მქონე პირი, რომელსაც აქვს პროფესიული კოლეჯის დიპლომი, შეძლებს უმაღლეს სასწავლებელში ჩაბარებას.
საქართველო ხდება აღმოსავლეთ ევროპის, ახლო აღმოსავლეთისა და დსთ-ს რეგიონის უმაღლესი განათლების, მეცნიერებისა და კვლევის ცენტრი. ამ გეგმის განხორციელებას ხელს შეუწყობს ქუთაისის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი, ახალი პროექტი - „ისწავლე საქართველოში“. პროექტის ფარგლებში კერძო და სახელმწიფო უმაღლეს სასწავლებლებში ამოქმედდება უცხოენოვანი საერთაშორისო პროგრამები, შედეგად მეტი უცხოელი ისწავლის საქართველოში და მეტ ქართველ მეცნიერს ექნება საშუალება ჩაერთოს საერთაშორისო გაცვლით პროგრამებში. შემუშავდება ახალგაზრდა მეცნიერების, ისევე როგორც საზღვარგარეთ მყოფი ქართველი მეცნიერების მხარდაჭერის პროგრამები. გაგრძელდება და გაღრმავდება „ჰორიზონტი 2020“-თან და სხვადასხვა საერთაშორისო სამეცნიერო ფონდებთან თანამშრომლობა.

Aleksandre Jejelava introduced the main directions of development of education and science of Georgia, current and planned projects to the representatives of diplomatic corps and international organizations.
Presentation submitted to the meeting included all areas of education:
General education
Free lessons, new curriculum programs, technologies are widely introduced in the learning / teaching process in order to make the school more interesting and modern, to increase the quality of education, to develop critical and free thinking in young people.
More sports and art lessons are introduced, sports circles are created, competitions are held at schools for the future generation to grow healthy and to develop harmoniously. Soon, the artistic circles will be introduced in schools and interesting lessons of art will be held. Building of new school and repair of existing ones will continue.
Vocational education is a precondition for employment or qualification raising, and today the professions acquired in the vocational colleges are the most demanded by the employers. Consequently, the vocational colleges offer a variety of educational programs, including dual professional education to the citizens of all ages, through state funding. Employers are also involved in this process and the minimum remuneration for students is also included.
Vocational colleges are provided in all regions of Georgia and the citizens can acquire new professions near their houses, which will contribute to development of industry and agriculture in the country. At present, 37 state institutions implementing state program operate throughout the country. Legislation will be improved - as a result, a person with basic education, holding a vocational college diploma, will be able to enroll in the higher education institution.
For close interaction of education and economy, the state will offer higher education focused on employment and development of the country to the students. Universities will prepare the specialists, needed for production, construction, business, agriculture, politics, civil sector, sports, art, academic and scientific circles. In addition, the state will fund the priority professions, which are hightly demanded by the employers. The best Georgian students will be awarded with the diplomas of international level.
Georgia is the center of higher education, science and research in Eastern Europe, the Middle East and the CIS region. Kutaisi Technological University will support implementation of this plan with a new project – “Study in Georgia”. Within the framework of the project, foreign international programs will be launched in private and state universities, therefore more foreign students will learn in Georgia and more Georgian scientists will be able to get involved in international exchange programs. Support programs for young scientists, as well as the Georgian sciences abroad will be developed. Cooperation with “Horizon 2020” and various international scientific foundations will continue and strengthen.
Science will be commercialized - young scientists / inventors will be able to convert their findings into commercially interesting proposals. This approach will facilitate return of the Georgian scientists working abroad to their homeland. These measures will facilitate economic development of the country.