კოლეჯი „აისი“ საგაზაფხულო მიღებისთვის ემზადება
საქართველოს ვიცე-პრემიერი, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი დღეს, კაჭრეთის პროფესიულ კოლეჯში „აისი“ რამდენიმე ღონისძიებას დაესწრნენ.
პროფესიულ-საგანმანათლებლო პროგრამების და სწავლების შესაძლებლობების გაცნობის მიზნით, კოლეჯს ამ დღეს, მომავალი სტუდენტებიც სტუმრობდნენ. კოლეჯის ეზოში წარმოდგენილი იყო ყველა იმ პროფესიის სტენდი, რომელსაც კოლეჯი საზოგადოებას სთავაზობს. მსურველებს შესაძლებლობა ჰქონდათ სხვადასხვა პროფესიაში საკუთარი შესაძლებლობებიც მოესინჯათ და პროფესიონალებისაგან მიეღოთ დაწვრილებითი ინფორმაცია პროფესიულ-საგანამათლებლო პროგრამების შესახებ. მოეწყო გაცნობითი ტურიც კოლეჯის სასწავლო ლაბორატორიებისა და სახელოსნოების დაათვალიერების მიზნით. აქვე მოხდა თანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმება რამდენიმე ახალ პარტნიორ ორგანიზაციასთან, მოეწყო შეხვედრა პროფესიული ორიენტაციის კურსის სტუდენტებთანაც. კოლეჯში „აისი“ 37 პროფესია ისწავლება, მათ შორის ძირითადი, სოფლის მეურნეობის მიმართულების სპეციალობებია.
8 აპრილის ჩათვლით, საქართველოს მასტაბით არსებულ კოლეჯებში პროფესიულ პროგრამებზე რეგისტრაცია მიმდინარეობს. პროფესიული განათლების მიღების მსურველებს შეუძლიათ დარეგისტრირდნენ 150-მდე პროფესიულ პროგრამაზე.
პროფესიული განათლება არის სრულად უფასო და ყველასთვის ხელმისაწვდომი. შესაბამისად, ნებისმიერი ასაკის მოქალაქეს აქვს შესაძლებლობა, მარტივი ტესტირების საფუძველზე და სახელმწიფოს სრული დაფინანსებით, დაეუფლოს შრომის ბაზარზე მოთხოვნად პროფესიებს ტურიზმის, მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და მომსახურების მიმართულებით.
წინა წლებთან შედარებით გაუმჯობესებულია კურსდამთავრებულთა დასაქმების მაჩვენებელი, რომელმაც 2016 წელს 56%-ს მიაღწია. (2015-ში 47% იყო).
პროფესიული განათლების მიღება შესაძლებელია საქართველოს ყველა რეგიონში, რაც თავის მხრივ, რეგიონის ეკონომიკური განვითარების წინაპირობაა. 2013 წლიდან დღემდე გაიხსნა პროფესიული სასწავლებლების 12 ახალი ფილიალი (კახეთი, იმერეთი, სამეგრელო, მცხეთა-მთიანეთი), რითიც მნიშვნელოვნად გაიზარდა პროფესიულ განათლებაზე ხელმისაწვდომობა. ამჟამად საქართველოში 50-მდე ლოკაციაზეა შესაძლებელი პროფესიული განათლების მიღება.
პროფესიული განათლების დაუფლება შესაძლებელია უმაღლესი განათლების პარალელურად ან დამატებით, რაც სტუდენტს საშუალებას აძლევს გაიუმჯობესოს უნარ-ჩვევები ან შეისწავლოს ახალი პროფესია, რადგან დუალური სწავლების მოდელი, სტუდენტს დიდ საწარმოო პრაქტიკასაც სთავაზობს. ეს კი შრომის ბაზარზე მისი დასაქმების შესაძლებლობას კიდევ უფრო ზრდის.

College „Aisi“ is Preparing for Spring Admittance
Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science Aleksandre Jejelava and the Minister of Agriculture Levan Davitashvili attended several events in Kachreti Vocational College “Aisi” today.
In order to get acquainted with vocational and educational programs and teaching opportunities, the future students also visited the college this day. The stands of all the professions, offered by the college to the society, were provided in the college yard. The applicants enjoyed the opportunity to test their skills in different professions and to get the detailed information about vocational education programs from the professionals, to arrange the introductory tour in the training labs and workshops of the college. The Memorandums of Understanding were also signed with several new partner organizations, meeting was organized with the students of vocational orientation course. 37 professions are taught in college “Aisi”, from which the agricultural specialties are the principal.
Registration on the vocational programs of the colleges throughout Georgia is in progress until April 8, 2017. The students interested in vocational education can register on up to 150 vocational programs.
Vocational education is completely free and accessible for everyone. Consequently, a citizen of any age has an opportunity to study the professions, which are highly-demanded on the labor market in the field of tourism, construction, agriculture, information technology and service, through the simple test and state funding.
Compared to previous years, graduates employment index has improved and reached 56% in 2016 (in 2015 it was 47%).
Vocational education is available in every region of Georgia, which in turn is a precondition for economic development of the region. 12 new branch offices of the vocational institutions had been opened since 2013 until present (Kakheti, Imereti, Samegrelo, Mtskheta-Mtianeti), which has significantly increased access to vocational education. At present vocational education is available at about 50 locations in Georgia.
Vocational education is possible in parallel with or in addition to higher education, which enables a student to improve skills or to study new profession, as the dual teaching model offers a great deal of professional practice. This increases the possibility of his / her employment in the labor market.
Additional information is available on the hot-line of the Ministry - 2200 220 and on the website: www.vet.ge.