სამედიცინო განათლების საერთაშორისო აღიარება
საქართველოს საქმიანი ვიზიტით სამედიცინო განათლების მსოფლიო ფედერაციის პრეზიდენტი - პროფესორი დევიდ გორდონი და ამავე ორგანიზაციის ხელმძღვანელი სიობჰან ფიცპარტიკი ეწვივნენ. ჩამოსვლის მიზანი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის საქმიანობას გაცნობა და სამედიცინო საგანმანათლებლო პროგრამების საერთაშორისო აკრედიტაციის პერსპექტივების განხილვა იყო.
საქართველოში მიღებულ სამედიცინო განათლებას 2023 წლიდან უნდა ჰქონდეს საერთაშორისო აღიარება. სამედიცინო პროგრამების აკრედიტაციის განმახორციელებელი ორგანიზაცია უნდა აკმაყოფილებდეს სამედიცინო განათლების მსოფლიო ფედერაციის სტანდარტებს. განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი გეგმავს მოიპოვოს ფედერაციის აღიარება, რაც საშუალებას მისცემს განახორციელოს სამედიცინო პროგრამების საერთაშორისო აკრედიტაცია როგორც საქართველოში, ასევე მის ფარგლებს გარეთ.
ვიზიტის ფარგლებში, სამუშაო შეხვედრა გაიმართა სამედიცინო განათლების პროგრამების განმახორციელებელ დაწესებულებებთან, რომელსაც ასევე დაესწრნენ საქართველოს ვიცე-პრემიერი, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელავა და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი დავით სერგეენკო.
ჯანმრთელობის სამედიცინო განათლების მსოფლიო ფედერაციის პრეზიდენტმა შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო სამედიცინო განათლებისადმი წაყენებული ახალი მოთხოვნები და სამომავლო ტენდენციები. სამედიცინო განათლების პროგრამების განმახორციელებელ დაწესებულებებს სამუშაო შეხვედრის დროს საშუალება ჰქონდათ, მიეღოთ პასუხები მათთვის საინტერესო საკითხებზე.
ვიზიტის ფარგლებში სტუმრები მოინახულეს თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის კლინიკა, თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, დაავადებათა კონტროლის ეროვნულ ცენტრი და ლუგარის სახელობის ლაბორატორია.

International Recognition of Medical Education
The President of the World Federation for Medical Education (WFME) - Professor David Gordon and the head of the same organization - Sobhann Fitzpatrick visited Georgia. The aim of the visit was to get acquainted with the activities of the National Center for Educational Quality Enhancement of the Ministry of Education and Science of Georgia and to discuss the prospects of international accreditation of medical education programs.
Medical education in Georgia shall have international recognition after 2023. The organization of accreditation of the medical programs shall meet the standards of the World Federation of Medical Education. The National Center for Educational Quality Enhancement plans to gain recognition of the Federation, which will enable international accreditation of the medical programs both in Georgia and abroad.
The working meeting was held with the institutions carrying out the medical education programs within the framework of the visit, which was also attended by the Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science Aleksandre Jejelava and the Minister of Labor, Health and Social Affairs Davit Sergeenko.
The President of the World Federation of Medical Education introduced the new requirements and future trends for medical education to the participants of the meeting. The institutions carrying out medical education programs have had the opportunity to get answers to the questions they were interested in.
Within the framework of the visit, the guests visited the Tbilisi State Medical University Clinic, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, National Center for Disease Control and Lugari Laboratory.