ამერიკის მთავრობის დაფინანსებული პროექტები შეჯამდა
საქართველოს ვიცე-პრემიერი, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ალექსანდრე ჯეჯელვა, საქართველოში სამუშაო ვიზიტით მყოფი აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მმართველი გუნდის წარმომადგენლებს - ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის ვიცე პრეზიდენტის მოადგილეს ფატიმა სუმარსა და კორპორაციის მმართველ დირექტორს ჯონათან ბრუქსს შეხვდა. შეხვედრაში მონაწილეობას იღებდნენ ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის-საქართველო აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე და ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი ჯენერ ედელმანი.
შეხვედრისას მხარეებმა განიხილეს ათასწლეულის გამოწვევის მეორე კომპაქტის ფარგლებში წარმატებით განხორციელებული საგანმანათლებლო პროექტები. დადებითად შეფასდა ათასწლეულის კომპაქტის პროფესიული და უმაღლესი განათლების პროექტების მიმდინარეობა და მიღწევები.
აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) მეორე, 140 მილიონი აშშ დოლარის კომპაქტი (გრანტი) 2014 წელს შევიდა ძალაში და ითვალისწინებს საქართველოში ადამიანური კაპიტალის განვითარებას საინჟინრო, ტექნოლოგიური და საბუნებისმეტყველო დისციპლინებში ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი განათლების მიმართულებით. კომპაქტს ახორციელებს ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო.

Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava met with the representatives of the US Millennium Challenge Corporation (MCC) management team – Fatema Z. Sumar, Deputy Vice President of Millennium Challenge Corporation, and Jonathan Brux, Managing Director of the Corporation. The meeting was attended by Magda Maghradze, Executive Director of Millennium Challenge Account - Georgia and Gener Edelman, the Head of the Representative Office of the Millennium Challenge Corporation in Georgia.
During the meeting, the parties discussed the educational projects successfully implemented within the second Millenium Compact. Progress and accomplishments of professional and higher education projects of the Millennium Compact were positively assessed.
The second, 140 million USD Compact (grant) of the US Millennium Challenge Corporation (MCC) entered into force in 2014, which envisaged development of human capital in Georgia in general, professional and higher education in engineering, technological and natural sciences. The Compact is implemented by the Millennium Challenge Account - Georgia.