საუკეთესო ქართველ მკვლევართა მხარდაჭერა გაიზრდება
20-21 აპრილს, საქართველო პირველად მასპინძლობს ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC)  რეგიონულ კვირეულს. 2017 წელს ევროპული კვლევების საბჭო (ERC) 10 წლის იუბილეს აღნიშნავს. საიუბილეო ღონისძიებების „ევროპული კვლევების საბჭოს ათი წელი: საუკეთესო მკვლევართა მხარდაჭერა ევროპაში“,ორგანიზატორები  ევროპული კვლევების საბჭო და საქართველოს განათლებისა  და მეცნიერების სამინისტროს  შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდია. კვირეული დღეს კონფერენციით გაიხსნა, სადაც წარმოდგენილი იყო ERC-ის მიერ მხარდაჭერილი გამორჩეული პროექტები, რომლებიც ასახავენ ევროპული კვლევების საბჭოს ხედვას, განვითარებას, კომუნიკაციას საზოგადოებასთან, ინოვაციას. წარმოდგენილ პროექტებს შორის იყო მსოფლიო დონის ქართველი მეცნიერების გია დვალისა და  ზაალ კოკაიას პროექტებიც.
ERC-ის კვირეული მიზნად ისახავს: საქართველოს და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა ქვეყნების მონაწილეობის გაზრდას ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) კონკურსებში, ღონისძიება დაეხმარება მონაწილე ქვეყნებს გააძლიერონ მეცნიერების ინსტიტუციური მხარდაჭერა  და წაახალისონ მათი აქტიური მონაწილეობა ევროპული კვლევითი საბჭოს საგრანტო კონკურსებში. კვირეულის ფარგლებში, შეჯამდება ევროპული კვლევების საბჭოს საქმიანობა და განიხილება ERC-ის პროგრამებში აღმოსავლეთის პარტნიორობის რეგიონის, მათ შორის ქართველი მეცნიერების, მონაწილეობის გაფართოებისა და დაფინანსების შესაძლებლობები.

SUPPORT FOR THE BEST GEORGIAN RESEARCHERS WILL INCREASE
Georgia is hosting the Regional Week of the European Research Council (ERC) for the first time on April 20-21. In 2017, the European Research Council (ERC) celebrates its 10th anniversary. The European Research Council and the Shota Rustaveli National Science Foundation of the Ministry of Education and Science of Georgia are the organizers of the jubilee events: “10 Years of the European Research Council: Support for the Best Researchers in Europe”. The week was opened today with a conference, at which the projects supported by ERC were presented, reflecting the vision, development, communication with the society and innovation of the European Research Council. The projects of the world class Georgian scientists - Gia Dvali and Zaal Kokaia were among these projects.
The ERC Week aims to increase the participation of Georgia and other Eastern Partnership countries in the competitions of the European Research Council (ERC), the event will help the participating countries to strengthen institutional support of science and to encourage their active participation in the grant competitions of the the European Research Council. In the framework of the week, the activities of the European Research Council will be summarized and the opportunity to expand and fund participation of the Eastern Partnership region, including Georgian scientists in the ERC programs, will be discussed.