წიგნიერების თავისუფალი გაკვეთილი გორის მე-3 საჯარო სკოლაში
არაფორმალური განათლების ფარგლებში, წარმატებით მიმდინარეობს თავისუფალი გაკვეთილების ახალი, მასშტაბური პროექტი, რომელიც განათლების ხარისხის ამაღლებას, მოსწავლეთა სწავლისადმი მოტივაციის ზრდას, არაფორმალური განათლების შესაძლებლობების გაფართოებას, საინტერესო და სახალისო სასკოლო ცხოვრებას შეუწყობს ხელს.
თავისუფალი გაკვეთილები გულისხმობს - მოსწავლის ინტერესებზე მორგებულ კლასგარეშე/არაფორმალური აქტივობების ციკლს, რომლის შინაარსი და სწავლების მეთოდოლოგია განსხვავდება ტიპიური საგაკვეთილო პროცესისაგან, არ ითვალისწინებს საშინაო დავალებების მომზადებას, მოსწავლის შეფასებას და მოსწავლეებს და მასწავლებლებს შემოქმედებითი აქტივობის და იდეების რეალიზების საშუალებას აძლევს. აქტივობებისთვის, პროგრამის ფარგლებში, განისაზღვრა შემდეგი მიმართულებები: სპორტული აქტივობები; წიგნიერების განვითარება; კულტურა/ხელოვნება; ინტელექტუალურ-შემეცნებითი აქტივობები.
მე-7 და მე-8 კლასებში თავისუფალი გაკვეთილები სამინისტროს მიერ გაცემული გრანტის ფარგლებში დაფინანსდება, რომლის მიმღები იქნება სკოლა. ერთ სკოლაზე გაცემული გრანტის მაქსიმალური ოდენობა არაუმეტეს 3 000 ლარს შეადგენს, რომელიც განაწილდება მასწავლებლების შრომის ანაზღაურებაზე, დირექცია/ადმინისტრაციის შრომის ანაზღაურებასა და პროექტების განსახორციელებლად საჭირო რესურსებზე.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში თავისუფალი გაკვეთილების დაფინანსებაზე განაცხადების მიღება 31 მარტს შეწყდა. 1007 საჯარო სკოლიდან 2400-ზე მეტი განაცხადი შემოვიდა. პარალელურად მიმდინარეობდა განაცხადების განხილვა და დაფინანსება. 15 მაისისთვის უკვე ცნობილი იქნება დაფინანსებული პროექტები.
გორის მესამე საჯარო სკოლაში წიგნიერების თავისუფალი გაკვეთილის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური დაესწრო.

Free lesson of literacy in Gori Public School № 3
Free lessons implies the cycle of extracurricular / informal activities tailored to the interests of the pupils, the content and the teaching methodology of which varies from the typical teaching process, free lesson does not stipulate homework, assessment of pupils and gives an opportunity to the pupils and the teachers to realize creative activities and ideas. Following directions were defined for the activities within the framework of the program: sports activities; development of literacy; culture / art; intellectual and cognitive activities.
Free lessons in the 7th and 8th classes will be financed within the framework of the grant issued by the Ministry to the school. Maximum amount of grant issued to one school must not exceed 3.000 GEL, which will be distributed to teachers’ remuneration, compensation of the directorate / administration and the resources required for implementation of projects.
The application for funding of the free lessons will be accepted at the Ministry of Education and Science of Georgia until March 31. More than 2400 applications were received from 1007 public schools. At the same time, the applications were discussed and funded. The funded projects will be announced by May 15.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri attended the free lesson of literacy in Gori Public School №3.