პროფესიული და უმაღლესი საგანმანთლებლო დაწესებულებების საყურადღებოდ
პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელმა დაწესებულებებმა, რომლებსაც სურვილი აქვთ ჩაერთონ ,,სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამაში“, მიმდინარე წლის 16 მაისის ჩათვლით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში უნდა წარმოადგინონ მოკლევადიანი მომზადება-გადამზადების პროგრამები. აღსანიშნავია, რომ წელს პირველად ,,სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამაში“ ჩართვის შესაძლებლობა ეძლევათ პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელ დაწესებულებებს და დამსაქმებლებს ერთობლივად.
მოკლევადიანი პროფესიული მომზადება-გადამზადების პროგრამები სხვა მნიშვნელოვან კომპონენტებთან ერთად, სავალდებულოდ უნდა მოიცავდეს ინფორმაციას პროგრამის ხანგრძლივობის (დღეებსა და ასტრონომიულ საათებში), პროგრამის მოსარგებლეთა რაოდენობის (მინიმალური და მაქსიმალური რაოდენობა), სწავლის შედეგების, პრაქტიკული და თეორიული სწავლების თანაფარდობის, პროგრამის ღირებულების (ერთ მოსარგებლეზე გათვლილი ღირებულება, ჯგუფში მოსარგებლეთა როგორც მინიმალური, ასევე მაქსიმალური რაოდენობის გათვალისწინებით) შესახებ. ამასთან, იმ პროგრამაში, რომელსაც ერთობლივად შეიმუშავებენ პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის განმახორციელებელი დაწესებულება და დამსაქმებელი ორგანიზაცია განსაზღვრული უნდა იყოს პროგრამის განმახორციელებელი თითოეული მხარის მიერ გასაწევი ხარჯები (მისაღწევი სწავლის შედეგებიდან გამომდინარე).
სამუშაოს მაძიებელთა პროფესიული მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში მომსახურების მიწოდების პირობებისა და პროცედურების შესახებ ინფორმაცია გთხოვთ, იხილოთ თანდართულ დოკუმენტში - "საქართველოს მთავრობის 2017 წლის 4 აპრილის №182 დადგენილება ,,სამუშაოს მაძიებელთა მომზადება-გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების სახელმწიფო პროგრამის დამტკიცების შესახებ".

For Attention of the Vocational Education Institutions!
The institutions providing the vocational education programs, which are willing to get involved in the “state program for vocational training/retraining and increasing of qualification of job seekers”, must submit a short-term training/retraining program to the Ministry of Education and Science of Georgia until May 16. It should be noted, that the institutions providing the vocational education programs and the job seekers will be jointly eligible to get involved in the “state program for vocational training/retraining and increasing of qualification of job seekers” for the first time this year.
Short-term training and retraining programs should be developed in accordance with the demanded professions approved by the Minister of Labor, Health and Social Affairs of Georgia (see the Appendix).
Short-term vocational training-retraining programs, along with other important components, must include information about duration of the program (days and astronomical hours), the number of users of the program (minimum and maximum number), the learning outcomes, the ratio of practical and theoretical teaching, the cost of the program (the price per user, considering both minimum and maximum number of beneficiaries in the group). In addition, the program jointly developed by the vocational education program implementing institution and the employer organization shall determine the costs to be incurred by each party, implementing the program (based on the learning outcomes).
Please read the information about terms and procedures of provision of service within the framework of the state program for vocational training/retraining and increasing of qualification of job seekers in the attached document “Decree №182 of the Government of Georgia, dated April 4, 2017 “On approval of the state program for vocational training/retraining and increasing of qualification of job seekers”.