მიღწევები წარმატებული პროექტის ფარგლებში
საქართველოში სოფლის მეურნეობის განვითარებისა და პროფესიული განათლების რეფორმის პროცესში, გაეროს განვითარების პროგრამამ (UNDP) და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტომ (SDC) მხარი დაუჭირა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს (MoES) ახალი მოდელის - სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების დუალური მიდგომით შემუშავებას. პროექტი, 2016 წლიდან, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის (GFA) კოორდინაციით, მეცხოველეობისა და მეხილეობის მიმართულებით ხორციელდება საქართველოს ოთხ რეგიონში - სამეგრელო, კახეთი, სამცხე-ჯავახეთი და მცხეთა-მთიანეთი.
საქართველოში, სწავლების ახალი მოდელის დანერგვის ძირითად მიზანს წარმოადგენს სოფლის მეურნეობაში, შრომის ბაზრის მოთხოვნაზე ორიენტირებული პროფესიული განათლების მოდელის ფორმირება, კერძო სექტორის საჭიროებებზე მორგებული პროფესიული შესაძლებლობების განვითარება, სამუშაო ადგილის სასწავლო გარემოდ ეფექტური გამოყენების შესაძლებლობა და პროფესიული განათლების მიმზიდველობის უზრუნველყოფა.
სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების პროგრამაზე, საქართველოს 4 რეგიონში, 86 დარეგისტრირებული აპლიკანტიდან, კერძო სექტორის მონაწილეობით, 40 აპლიკანტი და 11 კომპანია შეირჩა მეხილეობისა და მეცხოველეობის მიმართულებით.
სამუშაოზე დაფუძნებული სწავლების პილოტირების პირველი ფაზა დასრულდა, მიღწეულ შედეგებს, გამოწვევებს და სამომავლო აქტივობებს პარტნიორი უწყებების/ორგანიზაციების (UNDP, SDC, MoES, GFA), პროფესიული სასწავლებლებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლები გაეცნენ. ღონისძიების ფარგლებში ასევე განხორციელდა პროგრამის ახალი ფაზის დაწყებისათვის საჭიროებების იდენტიფიცირება.

Achievements within the Framework of the Successful Project
In the process of development of agriculture and vocational education reforms in Georgia, the United Nations Development Program (UNDP) and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) supported the new model of the Ministry of Education and Science of Georgia (MoES) - the dual approach of the work-based learning (WBL). The project has been implemented in four regions of Georgia - Samegrelo, Kakheti, Samtskhe-Javakheti and Mtskheta-Mtianeti to the direction of cattle breeding and horticulture, in coordination with Georgian Farmers Association (GFA) since 2016.
In Georgia, the main purpose of introduction of a new model of learning is formation of the vocational education model focused on the labor market demands in agriculture, development of professional opportunities tailored to the needs of the private sector, ability of effective use of the working place as an educational environment and provision of attractiveness of vocational education.
For the work-based learning program, 40 applicants and 11 companies were selected to the direction of horticulture and cattle breeding from 86 registered applicants in 4 regions of Georgia through participation of the private sector.
The first phase of piloting of the work-based learning has been completed; the representatives of the partner entities / organizations (UNDP, SDC, MoES, GFA), vocational institutions and private sector have got acquainted with the achievements, challenges and future activities. Within the framework of the event, the needs for commencement of the new phase of the program were also identified.