ბათუმში პროფესიული გადამზადების ახალი ცენტრი გაიხსნა
საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრთან ინგა შამილიშვილთან ერთად ბათუმში პროფესიული გადამზადების ცენტრი გახსნა.
პარტნიორი კერძო კომპანიის ბაზაზე შექმნილი ცენტრის საქმიანობას წარმოადგენს - ავტორიზებული პროგრამების განხორციელება (ტურიზმი, მეწარმეობა, მშენებელი, აიტი ტექნოლოგიები, სარესტორნო და სასტუმრო საქმე, მზარეული, კონდიტერი, სტილისტი...); მოკლევადიანი მომზადება/გადამზადების ტრენინგ-კურსების განხორციელება; სასწავლო პროცესში რეგიონში არსებული ბიზნეს სექტორის ჩართულობის გაზრდა; დუალური განათლების დანერგვა და პოპულარიზაცია; სხვადასხვა ტიპის ინვესტიციების მოძიება; პროექტების განხორციელება ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე.
ამჟამად ცენტრში, აჭარის დასაქმების სააგენტოს დაკვეთითა და აჭარის მთავრობის დაფინანსებით, 4-თვიან გადამზადების პროგრამას 100 პროფესიული სტუდენტი გადის. მათ ლექციებს უკითხავთ, როგორც კოლეჯის პედაგოგები, ასევე ბიზნესის ( რადისონი, სასტუმრო MC, ეიფორია და სხვა), კომპანიებისა და სასტუმროების გამოცდილი მენეჯერები. სდუდენტები პრაქტიკას ცენტრში არსებულ ლაბორატორიებსა და სხვადასხვა კომპანიებში გადიან.

The activities of the center created on the base of the partner private company are as follows:  fulfillment of the authorized programs (tourism, entrepreneurship, building, IT technologies, restaurant and hotel business, cook, confectioner, stylist...); implementation of short-term training / retraining courses; increase of involvement of business sector in the academic process; introduction and promotion of dual education; finding of various types of investments; implementation of the projects at national and international level.
At present, 100 vocational students pass the 4-month training program by order of the Adjara Employment Agency and funding of the Government of Adjara. Both college teachers and experienced managers of business (Radisson, Hotel MC, Euphoria, etc), companies and hotels give the lectures to them. The students pass the practice in the laboratories of the center, as well as in various companies.