ქართულ-ესტონური საგანმანათლებლო პროექტი
ქართულ-ესტონური საგანმანათლებლო პროექტის - "ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაძლიერება საქართველოს ბავშვებისთვის“ განხორციელებაში   ჩართულია ესტონეთის განათლებისა და კვლევების სამინისტროს ფონდი „ინოვე“, ასევე გაეროს ბავშვთა ფონდი. პროექტს ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო აფინანსებს.
პროგრამის ერთ-ერთი კომპონენტია ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის დანერგვის მხარდაჭერა დაწყებით საფეხურზე (I-IV კლასები), რომელიც განხორციელდება ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის მეშვეობით.
პილოტირებისთვის შეირჩა თბილისის და რეგიონის 5 საპილოტე და 10 ქსელის სკოლა.
პროექტის ფარგლებში სამუშაო შეხვედრა გაიმართა საპილოტე და ქსელის სკოლების დირექტორებთან. ისინი დეტალურად გაეცნენ ესტონურ პროექტს და მის სამოქმედო გეგმას. პროექტის ფარგლებში განხორციელდება შემდეგი აქტივობები:
• სკოლის მენეჯერების გადამზადება;
• დაწყებითი საფეხურის პედაგოგების გადამზადება ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით;
• შერჩეული სკოლების საჭიროებების კვლევა და მათთვის რეკომენდაციების მომზადება;
• საპილოტე და ქსელის სკოლებთან პერმანენტული კომუნიკაცია ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით სასწავლო პროცესის დაგეგმვის, შესაბამისი სასწავლო რესურსების მომზადების და შემდგომ - მონიტორინგის კუთხით.
ამავე პროექტის ფარგლებში 13-17 მაისს დაგეგმილია 15-ვე სკოლის დირექტორის სასწავლო ვიზიტი ესტონეთში, სადაც მათ ჩაუტარდებათ მასტერკლასები, მოინახულებენ ტალინის სკოლებს, ადგილზე გაეცნობიან სკოლის მართვისა და სასწავლო პროცესის დაგეგმვის პრინციპებს და დაგეგმავენ მათთან შემდგომი თანამშრომლობის გზებს.

Georgian-Estonian Educational Project
One of the components of the program is to support introduction of a new National Curriculum at the primary level (I-IV grades), which will be carried out through the National Curriculum Department.
5 pilot schools and 10 network schools of Tbilisi and the regions were selected for piloting.
The working meeting was held with directors of pilot and network schools within the framework of the project. They got acquainted with the Estonian project and its action plan in details. The following activities will be carried out within the project:
●     Training of school managers;
●     Retraining of primary level teachers according to the new National Curriculum;
●     Research of the needs of selected schools and preparation of recommendations for them;
●     Permanent communication with pilot and network schools according to the new National Curriculum, in the terms of planning of the learning process, preparation of appropriate training resources and afterwards - monitoring.
Within the framework of the same project, introductory visit of the directors of all 15 schools is planned on May 13-17, where they will be provided with master classes, visit Tallinn schools, learn about the principles of school management and study process on site and plan the ways of further cooperation with them.