არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლებისა და დირექტორებისთვის მასშტაბური პროექტი ამოქმედდა
„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი – საქართველოს“ მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტი, რომელსაც  მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს, პირველად ზოგად განათლებაში, არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებელთა და დირექტორთა მასშტაბურ გადამზადებას იწყებს.
პროექტის ფარგლებში,  2017-2019 წლებში გადამზადდება:
• არაქართულენოვანი სკოლებისა და სექტორების ქიმიის, ფიზიკის, ბიოლოგიის, მათემატიკის, ინგლისურისა და გეოგრაფიის მე-7-მე-12 კლასების 2,177 მასწავლებელი;
• 213 არაქართულენოვანი საჯარო სკოლის დირექტორი და ამავე სკოლაში პროექტის ფარგლებში შერჩეული სკოლის ბაზაზე პროფესიული განვითარების ფასილიტატორი.
საჭიროებიდან გამომდინარე, ტრენინგები და სამუშაო შეხვედრები ჩატარდება ეთნიკური უმცირესობების ენებზე, კერძოდ, აზერბაიჯანულად, რუსულად და სომხურად. შესაბამისად, საგანგებოდ მათთვის ითარგმნა სატრენინგო მასალა. ასევე, გადამზადდებიან რუსული, სომხური და აზერბაიჯანული ენის მცოდნე ტრენერები, რომელებიც შემდგომში ჩაატარებენ აღნიშნულ ტრენინგებს.
მასწავლებლები გაივლიან ორ სატრენინგო კურსს: ზოგადპროფესიულ უნარებში და საგნობრივი მეთოდიკის კურსს „აქტიური სწავლება საგნებში“ (ფიზიკა, ქიმია, ბიოლოგია, მათემატიკა, გეოგრაფია, ინგლისური ენა).
დირექტორებისთვის კი, ამოქმედდება ლიდერობის აკადემია, რომელიც სამი საფეხურისგან შედგება და მიზნად ისახავს საჯარო სკოლის დირექტორთა უწყვეტ პროფესიულ განვითარებას.
პროფესიული განვითარების პროგრამის წარმატებით დასრულება დაეხმარება  სკოლის დირექტორებს, გააუმჯობესონ  საკუთარი  პრაქტიკა შემდეგი მიმართულებებით:

A Large-Scale Project is launched for Non-Georgian Language Teachers and Directors
• 2 177 teachers of 7-12 grades of chemistry, physics, biology, mathematics, English and geography of non-Georgian language schools and sectors will be trained;
• 213 directors of the non-Georgian language public schools and professional development facilitators at the school base selected within the framework of the project in the same school will be trained.
As needed, the trainings and working meetings will be conducted in ethnic minority languages, in particular Azeri, Russian and Armenian languages. Accordingly, the training materials were translated for them specifically. The trainers speaking Russian, Armenian and Azeri languages will also be trained to conduct the above trainings afterwards.
The teachers will undergo two training courses: in general skills and subject methods course in “Active Teaching in Subjects” (physics, chemistry, biology, mathematics, geography and English language).
As for the directors, the Academy of Leadership will be launched, consisting of three stages and aiming at continuing professional development of public school directors.
Successful completion of the Professional Development Program will help the school directors to improve their practice in the following directions: