ფაგების აღმოჩენიდან 100 წლისთავის აღსანიშნავად, პასტერის ინსტიტუტში (პარიზი, საფრანგეთი) გ. ელიავას სახელობის ბაქტერიოფაგიის, მიკრობიოლოგიისა და ვირუსოლოგიის ინსტიტუტის (თბილისი, საქართველო) თანაორგანიზატორობით ჩატარდა ბაქტერიოფაგების კვლევის საერთაშორისო კონფერენცია, რომელსაც 29 ქვეყნის 250-მდე დელეგატი დაესწრო. ღონისძიება გახსნეს პასტერის ინსტიტუტის პრეზიდენტმა ქრისტიან ბრეშომ და ელიავას სახ. ინსტიტუტის დირექტორმა მზია ქუთათელაძემ. კონფერენციის ფარეგლებში ქართველი მეცნიერების მიერ წარმოსგენილი მოხსენებებით, კიდევ ერთხელ დადასტურდა ქართველი მეცნიერებისა და ექიმების ფასდაუდებელი გამოცდილების მნიშვნელობა და შესაძლებლობები.
ღონისძიების მიზანი იყო ბაქტერიოფაგების კვლევის ძირითადი მიმართულებების ფართო მიმოხილვა, ფაგი-ბაქტერიული უჯრედის ურთიერთქმედების მექანიზმების შესახებ თანამედროვე აღმოჩენებზე მსჯელობა, ბაქტერიოფაგების ეკოლოგიის, ევოლუციური ასპექტების, ფაგების თერაპიული, სამრეწველო და ბიოტექნოლოგიური გამოყენების მნიშვნელობისა და შესაძლებლობების განხილვა.
ფაგების აღმოჩენიდან 100 წლისთავის აღნიშვნის მეორე მნიშვნელოვანი ღონისძიება გაიმართება თბილისში, ამა წლის 26-29 ივნისს, გიორგი ელიავას სახელობის ბაქტერიოფაგიის, მიკრობიოლოგიისა და ვირუსოლოგიის ინსტიტუტის, პასტერის ინსტიტუტისა და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის თანაორგანიზატორობით.

Georgian Scientists at the Pasteur Institute
Celebrating the 100th Anniversary of the Discovery of Bacteriophages, the International Conference of Bacteriophages was held by co-organization of Eliava Institute of Bacteriophage, Microbiology and Virusology (Tbilisi, Georgia) in the Pasteur Institute (Paris, France), which was attended by approximately 250 delegates from 29 countries. The event was opened by the President of the Pasteur Institute - Christian Bréchot and the Director of Eliava Institute - Mzia Kutateladze. The importance of priceless experience and capabilities of the Georgian scholars and doctors have been proved once again with the reports presented by the Georgian scientists within the framework of the Conference.
The aim of the event was a broad overview of the main directions of bacteriophage research, discussion of modern discoveries on paghe - bacterial cell interaction mechanisms, discussion of importance and capabilities of use of bacteriophage ecology, evolutionary aspects, therapeutic, industrial and biotechnological use of phages.
The second important event of celebration of the 100th anniversary of the discovery of phages will be held in Tbilisi on June 26-29, through co-organization with Giorgi Eliava Institute of Bacteriophage, Microbiology and Virusology, the Pasteur Institute and Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.