რექტორთა საბჭოს მორიგი სხდომა გაიმართა
თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში რექტორთა საბჭოს მორიგი სხდომა გაიმართა. სხდომა საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ გახსნა და რამდენიმე მნიშვნელოვან საკითხზე ისაუბრა. მათ შორის, უნივერსიტეტებში სწავლა/სწავლების პროცესში თანამედროვე ტექნოლოგიების უფრო მეტად გამოყენების აუცილებლობასა და დაინტერესებული პირებისთვის უფასოდ, მოკლევადიანი სასწავლო პროგრამის შეთავაზებაზე.
ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი, რაც სხდომაზე იქნა წარმოდგენილი იყო ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორის თამარ სანიკიძის პრეზენტაცია ავტორიზაციის განახლებული პროცედურებისა და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის განახლებული სტანდარტების შესახებ.
ახალი სტანდარტების დანერგვის პროცესში ხელმისაწვდომი გახდება უცხოელი ექსპერტების მიერ შექმნილი სახელმძღვანელო. მასში მოცემული კონკრეტული მაგალითებით დეტალურად იქნება აღწერილი ექსპერტთა საქმიანობის თითოეული ეტაპი, ერთგვაროვანი და თანმიმდევრული შეფასების პრინციპები. ექსპერტთა ჯგუფი მოამზადებს ტერმინების განმარტებებისა და სარეკომენდაციო და თვითშეფასების სახელმძღვანელოებსაც, მათ შორის იქნება ENQA-ს პუბლიკაცია ხარისხის შიდა მართვის შესახებ. საგანმანათლებლო პროგრამების შეფასების პროცესში ჩაერთვება საერთაშორისო ექსპერტი და საკვანძო დოკუმენტაციაც, შესაბამისად, ორ ენაზე მომზადდება.
რაც შეეხება უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ექსპერტებს, კანდიდატები კონკურსის წესით, განახლებული სტანდარტების შესაბამისი კომპეტენციების მიხედვით შეირჩნენ. ექსპერტთა კორპუსი შედგება უმაღლესი, პროფესიული, ზოგადი განათლების და აკრედიტაციის ექსპერტებისაგან, მათ შორის არიან სტუდენტები და დასაქმების ბაზრის ექსპერტები. დაგეგმილია მათი მომზადება და ატესტაცია.

Next Meeting of the Rectors’ Council was held
The next meeting of the Rectors’ Council was held at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Education and Science Aleksandre Jejelava opened the meeting and talked about several important issues, including the necessity of use of more modern technologies in the teaching / learning process in universities and suggestion of short-term learning program to the interested people for free.
One of the important issues, presented at the meeting, was the presentation of Tamar Sanikidze, the Director of the National Center for Quality Development, on renewed procedures of authorization and renewed standards of authorization of higher education institutions.
A manual created by foreign experts will become available in the process of introduction of new standards. Each phase of the experts’ activities, principles of homogeneous and consistent assessment will be described in details with the specific examples provided in it. The group of experts will prepare the interpretation, recommendations and self-assessment guidelines, including ENQA publication on internal quality control. The international expert and key documents will be included in the process of assessment of the educational programs and will be prepared in two languages, correspondingly.
As for the higher education institutions experts, the candidates were selected through the competition, according to the competencies corresponding to the updated standards. The experts’ corps consists of higher, vocational, general education and accreditation experts, including the students and employment market experts. Their training and attestation is already scheduled.